Energetyka: od nowego roku niższe rachunki za gaz

fot: Andrzej Bęben/ARC

Tanio już było

fot: Andrzej Bęben/ARC

Od 1 stycznia 2013 roku Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo obniżyło ceny za paliwo gazowe, a także wprowadziło niższe opłaty abonamentowe w grupach dla klientów indywidualnych. Obniżka dotyczyć będzie wszystkich rodzajów gazu, jakie sprzedaje PGNiG. Średnio rachunki dla odbiorców indywidualnych spadną o 10 procent.

Obniżka rachunków za gaz ma bezprecedensową skalę. Po raz pierwszy w historii zostaną obniżone zarówno ceny gazu, jak i stawki abonamentowe. Będzie to możliwe dzięki wynegocjowanej przez zarząd PGNiG znaczącej obniżce cen gazu sprowadzanego z Rosji w ramach Kontraktu Jamalskiego oraz restrukturyzacji spółki, która pozwoliła zmniejszyć koszty jej działalności.

W wyniku wprowadzenia niższych cen i stawek abonamentowych, rachunki odbiorców indywidualnych, którzy wykorzystują w gospodarstwach domowych gaz do przygotowania posiłków (dotyczy grupy taryfowej W-1.1) ulegną obniżeniu średnio o ponad 38 zł brutto (-9,7 proc.) rocznie. Odbiorcy pobierający gaz ziemny do przygotowania posiłków i podgrzania ciepłej wody (dotyczy to grupy taryfowej W-2.1), zapłacą średnio mniej o blisko 154 zł brutto (-10,1 proc.) rocznie. Odbiorcy, którzy ogrzewają mieszkania gazem ziemnym (dotyczy to grupy taryfowej W-3.6) zapłacą średnio o blisko 580 zł (-10,6 proc.) mniej rocznie. Proponowana obniżka taryfy dotyczy również odpowiednio odbiorców z grup taryfowych S i Z, czyli klientów PGNiG korzystających z gazu zaazotowanego.

Po wprowadzeniu nowej taryfy polscy konsumenci będą mieli jedne z najniższych cen gazu w Unii Europejskiej. Z porównania cen gazu ziemnego dla odbiorców indywidualnych we wszystkich krajach europejskich wynika, że opłaty końcowe dla klientów z grupy W-3.6 w Polsce po zmianie Taryfy będą niższe tylko w Rumunii, natomiast opłaty końcowe dla klientów z grupy W-1.1 oraz W-2.1 będą niższe tylko w Rumunii i Bułgarii.

W odniesieniu do odbiorców przemysłowych cena za paliwo gazowe ulegnie obniżeniu średnio o 3,3 proc., co w porównaniu z cenami na rynkach zachodnich (notowanych na NCG, GPL, TTF) stawia cenę obowiązującą w Polsce na konkurencyjnym poziomie. Dzięki nowej taryfie oferta PGNiG będzie niższa o ok. 0,5 euro za MWh od cen, które obecnie obserwujemy na rynkach hurtowych gazu dla kontraktów z płaskim profilem dostawy i 100% obligiem odbioru (take-or-pay).

Zgodnie z decyzją prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zmieniona taryfa w zakresie dostarczania paliw gazowych będzie obowiązywać do 30 września 2013 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.