Energetyka: Japonia będzie wykorzystywać reaktory jądrowe z gwarancjami bezpieczeństwa

1609848796 elektrownia pixabay 03

fot: pixabay.com

Przedstawiciele koreańskiego koncernu podkreślali, że za firmą stoi 50 lat doświadczeń przy budowie i operowaniu elektrowniami jądrowymi

fot: pixabay.com

Zajmiemy się podatnością naszej własnej samowystarczalności energetycznej - podkreślił Japonii Fumio Kishida, premier Japonii, podczas wizyty w Londynie. Poparł ponowne uruchomienie reaktorów, które zostały zamknięte po katastrofie w Fukushimie w 2011 roku, mówiąc, że Tokio użyje energii jądrowej, aby zmniejszyć zależność swoją i innych krajów od rosyjskiej energii.

Kishida, w obliczu lipcowych wyborów i rosnących cen energii, powiedział, że energia jądrowa będzie częścią przyszłej polityki energetycznej kraju. Japonia zajmie się „podatnością samowystarczalności energetycznej”, poszerzając obszar zakupu energii, promując odnawialne źródła energii i wykorzystując energię jądrową do dywersyfikacji źródeł jej wytwarzania.

- Będziemy wykorzystywać reaktory jądrowe z gwarancjami bezpieczeństwa, aby przyczynić się do światowego zmniejszenia zależności od rosyjskiej energii – powiedział premier cytiwany przez portal nucnet.org.

Dodał, że ponowne uruchomienie tylko jednego istniejącego reaktora jądrowego miałoby taki sam efekt, jak dostarczanie 1 miliona ton nowego LNG rocznie na rynek światowy.

Japonia sprowadziła w 2021 roku z Rosji łącznie 6,57 mln ton  LNG, w porównaniu z 6,14 mln ton rok wcześniej. Jej rosyjski import w 2021 r. stanowił około 8,8 proc. całkowitego importu LNG w wysokości 74,3 mln ton w tym roku.

Odebrała ona 645 596 t LNG z Rosji w grudniu 2021 r., co stanowi 9,2 proc. całkowitego importu LNG w miesiącu. W grudniu Rosja była czwartym co do wielkości eksporterem LNG w kraju, po Australii, Malezji i Katarze.

- Przed Fukushimą japońska flota jądrowa generowała około 30 proc. energii elektrycznej w kraju. Według Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej liczba ta w 2020 r. wyniosła około 5,1 proc. W 2021 r., zanim Kishida objął urząd, Japonia przyjęła nową politykę energetyczną, która promowała energię jądrową i odnawialne źródła energii jako źródła czystej energii, aby spełnić zobowiązanie kraju dotyczące osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w 2050 r. Utrzymała cel dla energii jądrowej na niezmienionym poziomie 20-22 proc. i wspomniane ponowne uruchomienie reaktora jest kluczem do osiągnięcia celów w zakresie emisji  - informuje nucnet.org.

Zanim elektrownie jądrowe będą mogły wznowić działalność, muszą spełnić rygorystyczne wytyczne wprowadzone po Fukushimie. Międzynarodowa Agencja Energetyczna wezwała Japonię do przyspieszenia ponownych uruchomień reaktorów jako sposobu na wypełnienie krajowych zobowiązań klimatycznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Polacy na tegoroczne wakacje wydadzą najczęściej od 2001 do 4000 zł

Najczęściej na tegoroczny wakacyjny urlop Polacy chcą przeznaczyć kwotę w przedziale od 2001 do 4000 zł - wynika z Barometru Providenta. Najpopularniejszym kierunkiem wyjazdu są kraje europejskie, ale także polskie morze.

Ofert pracy znowu przybywa

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby ogłoszeń o zatrudnieniu, w maju wzrósł o 4,7 pkt. - wynika z raportu przygotowanego przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz BIEC. Autorzy raportu zalecają jednak ostrożność, bo ten wzrost może być spowodowany wymianą pracowników.

Rząd przyjął projekt ustawy ws. podatku od nadzwyczajnych zysków firm paliwowych

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o podatku od nadzwyczajnych zysków ze zbycia paliw ciekłych osiągniętych w okresie od marca do grudnia 2026 r. - poinformował na konferencji rzecznik rządu Adam Szłapka.

Ministerstwo chce uprościć procedury dotyczące działalności górniczej

Uproszczenie procedur obowiązujących w działalności wydobywczej oraz rozszerzenie katalogu surowców o strategicznym znaczeniu dla państwa, to niektóre z celów projektu ustawy, którego założenia opublikowano we wtorek. Za projekt odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska.