Energetyka: Farmy powstaną poza systemem aukcyjnym i nie będą korzystać z publicznego wsparcia

fot: pixabay.com

Fotowoltaika przez wszystkie trzy dni majówki w godzinach 9-16 miała największy udział w produkcji energii

fot: pixabay.com

Spółka PGE Energia Odnawialna zbuduje 20 farm fotowoltaicznych o mocy 1 MW każda. Dzięki długoterminowemu kontraktowi typu PPA na sprzedaż energii z nich, farmy powstaną poza systemem aukcyjnym i nie będą korzystać z publicznego wsparcia.

Umowa PPA (Power Purchase Agreement) na zakup ponad 25 GWh bezpośrednio od producenta została podpisana na siedem lat, stroną kupującą jest PGE SA. Farmy powstaną w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, opolskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim. Część zostanie uruchomiona jeszcze w 2021 r., reszta w 2022 r.

Jak podkreśliła PGE EO, kontrakt zapewni sfinansowanie planowanych inwestycji na poziomie umożliwiającym uzyskanie zwrotu z zainwestowanego kapitału. Spółka zaznaczyła, że nie rezygnuje z systemu aukcyjnego i dalej będzie z niego korzystać przy innych inwestycjach.

Spółka zdecydowała się szukać nowych rozwiązań finansujących, ponieważ kalendarz kolejnych aukcji oraz kontraktowane wolumeny nie dawały pewności realizacji celów inwestycyjnych strategii Grupy PGE - zaznaczyła wiceprezes PEG EO Lucyna Kwiatos. Jak przypomniała, zgodnie z założeniami tej strategii, Grupa ma zbudować do końca 2030 r. instalacje PV o mocy 3 GW. Na te potrzeby zabezpieczono na razie 2,5 tys. ha gruntów, na których może powstać ok. 2 GW.

Jak zaznaczył prezes PGE EO Marcin Karlikowski, w ciągu następnych miesięcy spółka planuje uruchomić postępowania dotyczące budowy kolejnych elektrowni, zarówno małych jak i większych, o mocach sięgających kilkudziesięciu MW.

- Jesteśmy zainteresowani także akwizycjami. Dlatego zapraszamy do współpracy inwestorów, zainteresowanych sprzedażą własnych projektów fotowoltaicznych - dodał Karlikowski.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski podkreślił, że realizacja tych inwestycji to wyraz zaangażowania Grupy PGE w rozwój w kierunku OZE.

- Już dziś PGE produkuje i sprzedaje najwięcej zielonej energii elektrycznej w Polsce. W 2020 r. było to przeszło 2,3 TWh, a celem naszych działań jest, aby wolumen oraz udział sprzedaży zielonej energii w przychodach Grupy był z roku na rok coraz większy - zaznaczył Dąbrowski.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.