Energetyka: Enea coraz bliżej nowej strategii

1329392542 elektrownia kozienice enea pl

fot: Enea

Dzięki umowie studenci zyskają możliwość odbycia praktyk i staży zawodowych w kozienickim gigancie

fot: Enea

Enea finalizuje prace nad aktualizacją strategii - poinformowało w piątek (26 sierpnia) biuro prasowe spółki przy okazji publikacji wyników finansowych  za I półrocze br. Jej założenia mają zostać zaprezentowane w ciągu najbliższych kilku tygodni. Mirosław Kowalik, prezes Enei, podkreślił, że węgiel jest i nadal będzie podstawą miksu energetycznego w spółce. Chodzi o to, by wykorzystywać, go jeszcze efektywniej.

- Grupa Enea musi działać wyprzedzająco i mieć przygotowane rozwiązania na to, co wydarzy się za 5, 10, a nawet 15 lat. Oczywiście nie jesteśmy w stanie w pełni zaprojektować przyszłości w długich horyzontach czasowych. Możemy jednak zbudować firmę, która będzie szybciej i efektywniej od konkurencji wykorzystywała pojawiające się w jej otoczeniu szanse. Dlatego właśnie pracujemy nad aktualizacją naszej strategii korporacyjnej, patrząc na naszą przyszłość w perspektywie 2030 roku - powiedział Mirosław Kowalik, prezes Enei.

W związku z dynamiczną sytuacją w kluczowych dla Grupy Enea obszarach firma planuje przedstawić założenia zaktualizowanej strategii w ciągu najbliższych kilku tygodni. Dokument ma wprowadzić ewolucyjne zmiany dostosowujące funkcjonowanie Grupy do wymagających warunków, zarówno na rynku energii, jak i paliw. W ten sposób Enea będzie optymalnie wykorzystywała potencjał każdego z obszarów biznesowych.

W pracach nad aktualizacją strategii Enea zidentyfikowała wyzwania i szanse stojące przed krajowym sektorem energetycznym i surowcowym. Firma zauważa, że energetyka musi przejść proces transformacji. Koniecznym jest podjęcie intensywnych działań na rzecz modernizacji i rozwoju sektora.

- Zastosowanie czystych technologii węglowych zwiększy efektywność branży i zmniejszy obciążenia dla środowiska. Węgiel jest i nadal będzie podstawą miksu energetycznego w kraju i w naszej firmie. By wykorzystywać go jeszcze efektywniej, weryfikujemy różne możliwe metody uzyskiwania energii z tego surowca. Jesteśmy świadomi potrzeby głębokich zmian. W aktualizowanej strategii naszej firmy weryfikujemy różne scenariusze, które pozwolą Grupie na zbudowanie trwałych przewag konkurencyjnych, jednocześnie przyczyniając się do rozwoju krajowej gospodarki - podkreślił prezes Kowalik.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.