Energetyka: efektywnością Bruksela może uderzyć w najuboższych

fot: Kajetan Berezowski

Prof. Adam Gierek ostrzega, że urzędnicy w Brukseli chcieliby oszczędzać energię kosztem najuboższych

fot: Kajetan Berezowski

Urzędnicy w Brukseli utożsamiają efektywność energetyczną z oszczędnością na rynku finalnym. Komisja Europejska chciałby, aby wyniosła ona 30 proc. licząc od 2006 do 2030 r. Komisja Europejska nie uwzględnia jednak konwersji energii pierwotnej w finalną i przesyłu prądu przez sieci. A to właśnie tam tkwią największe rezerwy, by osiągnąć zamierzone cele.

Według założeń unijnych roczne ograniczenia dostaw energii w krajach członkowskich ma wynosić po 2021 r. 1,5 proc. Bruksela chce, aby dotyczyło to energii finalnej, jeśli tak się stanie rachunki za prąd znacznie wzrosną. Ucierpią więc odbiorcy końcowi, zwłaszcza gospodarstwa domowe.

- W Polsce ubóstwo energetyczne sięga już 17 proc. przy średniej unijnej 10 proc. Taka polityka energetyczna UE z pewnością przyczyniłaby się do wzrostu ubóstwa energetycznego – przekonuje dalej prof. Gierek.

Dlatego jego zdaniem oszczędności powinny dotyczyć przede wszystkim energii pierwotnej, a nie finalnej. Niezbędnym jest, aby generować je bardziej intensywnie w sektorze budynków. Konieczność ich ogrzewania zimą i chłodzenia latem odpowiada za ok. 40 proc. całkowitej konsumpcji energii elektrycznej w UE. Tymczasem w Polsce ok. 70 proc. substancji mieszkaniowej i budynków użytku publicznego wciąż nie doczekało się termomodernizacji.

- Największe możliwości leżą w termomodernizacji. W Polsce mamy 70-80 proc. nieizolowanych jeszcze budynków. To będzie pokaźny element, a zarazem próba zmniejszenia tzw. ubóstwa energetycznego i pole do tworzenia miejsc pracy. Policzono, że gdyby w Polsce na szeroką skalę wprowadzić termomodernizację, to da ok. 150 tys. nowych miejsc pracy - przekonywał europoseł Gierek. 
Profesor jest sprawozdawcą do zmiany dyrektywy o efektywności energetycznej. Debata nad jej kształtem odbędzie się jeszcze w listopadzie tego roku.

Prof. Dam Gierek poinformował o wniesionych uwagach do Dyrektywy Energetycznej podczas piątkowej konferencji prasowej (17 listopada) w siedzibie Solidarności w Katowicach. Zorganizowało ją przedstawicielstwo Parlamentu Europejskiego.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dłużnicy milionerzy. W Polsce jest ponad tysiąc firm, które mają takie i większe długi

Liczba firm w Krajowym Rejestrze Długów, które mają do oddania przynajmniej 1 mln zł przekroczyła tysiąc; to o 24 proc. więcej niż w maju 2025 r., kiedy takich przedsiębiorstw było 865 - wynika z raportu KRD. Ich łączny dług wynosi obecnie ponad 2,36 mld zł.

Na Wall Street sesja z przewagą spadków

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się przewagą spadków wśród głównych indeksów. W centrum uwagi inwestorów w tym tygodniu będą kwartalne wyniki Nvidii oraz wystąpienie prezesa Fed Kevina Warsha.

GZM zamawia system zliczania pasażerów

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamawia dostawę, montaż i utrzymanie systemu zliczania pasażerów komunikacji miejskiej w 284 autobusach i tramwajach - poinformował w poniedziałek przewodniczący zarządu GZM Leszek Pietraszek.

Życie oddało 30 górników. Powód? Pożar i ludzkie zaniedbania

Życie straciło 30 górników kopalni Chorzów. Do tej tragedii doszło dokładnie 70 lat temu - 25 sierpnia 1956 roku.