Energetyka: do dwóch tygodni koniec problemów z węglem

1510037840 wegiel elektrownia energaostroleka pl

fot: Energa

Zespół elektrowni i elektrociepłowni w Ostrołęce może przyjąć maksymalnie 4 pociągi z węglem na dobę, aby zabezpieczyć rezerwy paliwa (na zdjęciu rampa rozładowcza i skład)

fot: Energa

Około 20 listopada Elektrownie Ostrołęka, które z powodu problemów z transportem węgla mają kłopot z zabezpieczeniem odpowiedniej wielkości rezerw tego surowca, powinny już mieć rezerwy na właściwym poziomie - poinformował  w poniedziałek (6 października) wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Wiceminister przewodniczy powołanemu w październiku przez premier Beatę Szydło międzyresortowemu zespołowi, którego zadaniem jest rozwiązanie problemów związanych z zaopatrzeniem elektrowni w węgiel. Przedstawiciele części z nich wskazywali wcześniej, że z powodu problemów z transportem pociągi z węglem nie docierają na czas, co powoduje, że wielkość rezerw surowca może być mniejsza od wymaganej przepisami.

Pierwsze decyzje zespołu międzyresortowego
W poniedziałek w Siemianowicach Śląskich Tobiszowski poinformował o pierwszych decyzjach zespołu, w skład którego weszli m.in. przedstawiciele resortów energii, infrastruktury, MSWiA oraz Kancelarii Premiera. W spotkaniach zespołu uczestniczyli też szefowie kolejowych spółek.

Według wiceministra najbardziej paląca była kwestia dostaw węgla do Elektrowni Ostrołęka z Grupy Energa.

- W Ostrołęce rzeczywiście spadły rezerwy dotyczące zabezpieczenia węgla kamiennego - potwierdził Tobiszowski, podkreślając, że w okresie jesienno-zimowym, w związku ze zwiększonym zużyciem węgla w elektrowniach, zwiększa się także wielkość obowiązkowych rezerw. Stąd m.in. kłopot w wypełnieniu określonych przepisami norm.

Cztery pociągi węgla dziennie
Dostawcami węgla do Ostrołęki są - jak mówił wiceminister - zarówno podlubelska kopalnia Bogdanka, jak i Polska Grupa Górnicza oraz Jastrzębska Spółka Węglowa. Ustalono, że elektrownia - ze względu na możliwości rozładunkowe - może przyjąć cztery składy węgla dziennie.

- Z tego, co wiemy, od paru dni pełne cztery transporty węgla idą do Ostrołęki i to powoduje, że - jak obliczyliśmy - w okolicach 20 listopada powinniśmy, przy zwiększonym spalaniu węgla, mieć zabezpieczone rezerwy zarówno ustawowe jak i zdroworozsądkowe - zapewnił Tobiszowski, przypominając, że dla wzmocnienia bezpieczeństwa ustawa przewiduje wyśrubowane normy rezerw.

Bogdanka nie musi przyspieszać wysyłki
Według wiceministra dostawy węgla z kopalni Bogdanka są obecnie regularne i nie ma potrzeby, aby kopalnia przenosiła na listopad wysyłkę węgla zakontraktowanego na grudzień. Przyspieszenia wymagały natomiast dostawy z kopalń PGG i JSW.
- Zostały podjęte decyzje, że przenoszone są większe siły przewozowe, szczególnie jeśli chodzi o PKP Cargo, z kierunku Jastrzębia i PGG na Ostrołękę - poinformował Tobiszowski.

Inne elektrownie nie mają obecnie problemów podobnych do tego, jaki wystąpił w Elektrowniach Ostrołęka, jednak zespół - jak podał Tobiszowski - zbudował także "matrycę postępowania", aby nie dopuścić do zachwiania rezerw m.in. elektrowniach w Połańcu, Kozienicach, Białymstoku i innych podmiotach, np. ciepłowniach z grupy PGNiG Termika.

Inni na razie z rezerwą, sytuacja pod kontrolą
- Tam nie mamy problemów jeśli chodzi o stosowne rezerwy, ale też mamy świadomość, że z tygodnia na tydzień te rezerwy będą się zwiększać ze względu na okres zimowy; i to mamy pod kontrolą, tutaj prowadzone są bardziej działania profilaktyczne, żeby nie dopuścić do takiej sytuacji, która miała miejsce w Ostrołęce - wyjaśnił Tobiszowski.

Piast-Ziemowit i Rydułtowy miały kłopoty z wywozem węgla
W dalszej kolejności zespół ma zająć się też problemami z wywozem węgla koleją z kopalń, aby nie dopuścić do zatorów. Sygnały o takich problemach płynęły wcześniej m.in. - jak mówił Tobiszowski - z kopalń PGG: Piast-Ziemowit i Rydułtowy.

- Te kwestie też między resortami ustaliliśmy i to już de facto ruszyło, teraz będziemy dalej kontrolować - powiedział wiceminister, zapewniając, że zarówno kopalnie, jak i elektrownie, codziennie raportują w sprawie wywozu węgla i wielkości jego rezerw.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

Kolejny wiadukt w Katowicach do remontu. Miasto ogłosiło przetarg

Samorządowa spółka Katowickie Inwestycje zamawia remont wiaduktu drogowo-tramwajowego w ciągu ul. 1 Maja nad Aleją Murckowską, czyli drogą krajową nr 86. Miejski remont ma być skoordynowany z inwestycją PKP Polskich Linii Kolejowych dot. równoległego wiaduktu kolejowego nad DK86.