Energetyka 2025: Zgoda na pomoc dla atomu, koniec mrożenia cen prądu, udana aukcja dla offshore

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Transformacja energetyczna w Polsce nabiera tempa

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Zgoda Komisji Europejskiej na pomoc publiczną dla elektrowni jądrowej, koniec zamrożonych cen prądu dla gospodarstw domowych, udana pierwsza aukcja dla morskich farm wiatrowych, zmiany w programie Czyste Powietrze - to najważniejsze wydarzenia 2025 r. w sektorze energii.

9 grudnia Komisja Europejska wydała formalną zgodę na pomoc publiczną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Zgoda obejmuje dokapitalizowanie inwestora, czyli państwowej spółki PEJ kwotą 60 mld zł, 40-letni kontrakt różnicowy oraz objęcie gwarancjami Skarbu Państwa całości finansowania dłużnego szacowanego obecnie na ok. 130 mld zł. W zamian elektrownia będzie miała obowiązek sprzedawania co najmniej 70 proc. wytwarzanej energii za pośrednictwem giełd energii. W ocenie przedstawicieli PEJ i rządu, warunki zawarte w decyzji Komisji dają podstawę, by cena wykonania w kontrakcie różnicowym była poniżej 500 zł za MWh realnie. W ostatnich dniach grudnia PEJ podpisała aneks do umowy EDA z wykonawcami - konsorcjum Westinghouse-Bechtel, który pozwoli na prowadzenie dalszych prac przygotowawczych. Spółka dostała też pierwszą transzę dokapitalizowania z budżetu - 4,6 mld zł w obligacjach skarbowych.

W sierpniu zamrożenie cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych zostało przedłużone ustawą do końca 2025 r. Rząd zdecydował, że nie będzie przedłużać tego narzędzia na 2026 r. z powodu spadku cen energii na rynku. W grudniu Prezes URE zatwierdził czterem taryfowanym sprzedawcom cenę w taryfie na 2026 r. na poziomie 495 zł za MWh, a więc poniżej ceny mrożenia. W reakcji na tę decyzję cztery spółki energetyczne, których dotyczą taryfy zawiązały rezerwy, w sumie na ponad 1 mld zł.

Rząd przygotował, parlament przegłosował, a prezydent podpisał nowelizację ustawy górniczej, wprowadzającej osłony w postaci odpraw i urlopów górniczych dla pracowników przedsiębiorstw górniczych z sektora węgla kamiennego. Od 1 stycznia 2026 r. pracownicy PGG, Węglokoksu Kraj, Południowego Koncernu Górniczego a także JSW będą mogli odejść z pracy za odprawą w wysokości 170 tys. zł. Uprawnieni pracownicy tych spółek, za wyjątkiem JSW będą mogli też skorzystać z urlopów górniczych.

Jedną z pierwszych decyzji prezydenta Karola Nawrockiego było weto do zmiany ustawy odległościowej, która miała złagodzić przepisy dotyczące lokowania elektrowni wiatrowych na lądzie. W odpowiedzi ministerstwo klimatu zapowiedziało zmianę odpowiedniego rozporządzenia, która pozwoliłaby bez nowej decyzji środowiskowej o 30 proc. podnieść moc istniejącej turbiny wiatrowej w ramach tzw. repoweringu.

Operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System zapowiedział na 2026 r. przeprowadzenie wiążącej procedury rezerwacji zdolności regazyfikacyjnych drugiego pływającego terminala LNG w Zatoce Gdańskiej. Niewiążące badanie rynku wykazało wysokie zainteresowanie firm krajowych i zagranicznych skorzystaniem z terminala, kilkukrotnie przekraczające jego roczne zdolności regazyfikacyjne, wstępnie określane na 4,5 mld m sześć. Uzyskanie wiążących deklaracji od klientów będzie podstawą do kontynuacji procesu inwestycyjnego dla FSRU 2.

Projekty o łącznej mocy 3,435 GW zdobyły prawo do pokrycia ujemnego salda w pierwszej aukcji dla morskich farm wiatrowych. Do aukcji zgłoszono cztery oferty, z których trzy okazały się zwycięskie. 25-letnie kontrakty różnicowe zdobyły Orlen Neptun dla farmy Baltic East o mocy 900 MW), PGE dla farmy Baltica 9 o mocy 975 MW oraz Polenergia z Equinorem dla farmy Bałtyk I o mocy 1560 MW. Ceny w ofertach, które wygrały aukcje wynoszą od 476,88 do 492,32 zł za MWh.

Orlenowi nie udało się osiągnąć celu zaproszenia do sprzedaży akcji Energi po 18,87 zł za jedną. Koncern zadeklarował, że chce wejść w posiadanie 100 proc. akcji. W rezultacie zwiększył swój udział z 90,92 do 91,46 proc. Tymczasem Komisja Nadzoru Finansowego złożyła zawiadomienie do prokuratury w związku z podejrzeniem nielegalnego wykorzystania przez konkretne osoby informacji poufnej o zaproszeniu do sprzedaż akcji po cenie wyższej niż rynkowa.

Z końcem marca 2025 roku, po czterech miesiącach przerwy, ruszyła nowa odsłona programu “Czyste Powietrze“. Przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz resortu klimatu przekonywali, że to nieprawidłowości miały być głównym powodem czasowego wstrzymania przyjmowania wniosków, co wydarzyło się pod koniec listopada 2024 r.

Program przeszedł reformę. Obecnie dotację na termomodernizację można otrzymać na jeden dom, trzeba też udowodnić, że jest się właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości przez minimum trzy lata (z wyjątkiem spadków). Przy niektórych inwestycjach - zawsze w przypadku prefinansowania - muszą być obecni operatorzy prowadzący termomodernizację od początku do końca wraz z właścicielami domów. Określono też maksymalne koszty na poszczególne elementy inwestycji. Nowością w programie jest konieczność przeprowadzenia audytu energetycznego budynku jeszcze przed jego termomodernizacją, a po niej trzeba przedstawić świadectwo charakterystyki energetycznej, które wykaże oszczędności zużycia energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów.