Energetyczno-klimatyczny wizerunek Polski ma ulec zmianie

fot: Michał Sikora/ARC

Pod przewodnictwem Ireneusza Zyski (na zdj.) posłowie zespołu górnictwa i energetyki wspólnie z grupą ds. inwestycji w Złoczewie dyskutowali o przyszłości węgla brunatnego w Polsce

fot: Michał Sikora/ARC

Ministerstwo Klimatu planuje rozpoczęcie prezentacji nowej polityki klimatycznej na przyszły tydzień - poinformował w środę, 19 lutego, wiceminister klimatu i pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska podczas II konferencji Kolej na Energię zorganizowanej przez klaster Luxtorpeda 2.0.

- Ministerstwo Klimatu przygotowuje nową politykę klimatyczno-energetyczną. (...) Myślę, że w najbliższym czasie, w przyszłym tygodniu (...) ten program będzie ogłoszony albo przynajmniej ogłaszany etapami - powiedział Zyska.

Dodał, że to polityka bardziej klimatyczna, "bo w energetycznej zamierzamy zmodyfikować pewne wektory związane z nadaniem priorytetów rozwoju energetyki odnawialnej w tym kwestii produkowania i wykorzystania wodoru".

Zyska zapowiedział, że choć obecnie Polska jest w oczach opinii europejskiej i światowej uznawana za "kraj obarczony dziedzictwem węglowym i gospodarką jeszcze nie opartą na odnawialnych źródłach energii", to wkrótce wizerunek naszego kraju w tej kwestii będzie się szybko zmieniał.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.

Firmy z USA gotowe inwestować w Polsce w fabrykę paliwa do SMR i komponenty dla satelitów

Amerykańska spółka X-Energy deklaruje gotowość do zainwestowania w Polsce blisko 1 mld dolarów w ramach Zielonego Okręgu Przemysłowego Kaszubia. Z kolei Quantum Space rozważa produkcję w Polsce komponentów do satelitów oraz systemów służących ochronie i bezpieczeństwu infrastruktury satelitarnej w przestrzeni kosmicznej.

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowa wieża kontroli lotów

Na gliwickim lotnisku ma powstać nowoczesna wieża kontroli lotów - wynika z informacji lokalnego samorządu. Dla wieży, która ma obsługiwać ruch lotniczy i stać się charakterystycznym elementem panoramy miasta, złożono już wniosek o pozwolenie na budowę.