Energa OZE zbuduje w Wielkopolsce farmę fotowoltaiczną

1594644669 czernikowo

fot: Energa

Magazyn energii powstanie w pobliżu farmy fotowoltaicznej w Czernikowie

fot: Energa

Na terenach pokopalnianych w gminie Przykona (woj. wielkopolskie), gdzie zbudowano nowoczesną farmę wiatrową, planowane jest wybudowanie dużej farmy fotowoltaicznej - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Grupy Energa.

- Nowy projekt PV "Gryf", o mocy 19,83 MW, przygotowany jest do udziału w aukcji OZE w 2020 r. - wyjaśniono w komunikacie prasowym.

Proces wyboru generalnego wykonawcy farmy fotowoltaicznej PV "Gryf" spółka Energa OZE rozpoczęła 31 lipca. W przypadku wygrania tegorocznej aukcji OZE, inwestycja ma być oddana do eksploatacji na koniec przeszłego roku.

Nowa farma fotowoltaiczna będzie utworzona z ok. 70 tys. paneli polikrystalicznych PV. Projekt zakłada, że farma będzie eksploatowana co najmniej przez 25 lat.

- Posiadamy know-how, kompetencje i wieloletnie doświadczenie w zakresie budowy i eksploatacji OZE, w tym farm fotowoltaicznych. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapewnić wysoką jakość oraz dynamiczne tempo wykonania tego typu instalacji wytwórczych - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes zarządu Energa OZE SA Piotr Meler.

Nowa farma powstaje na terenach zrekultywowanych po kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Adamów (powiat turecki).

- Tam, gdzie wcześniej wydobywano węgiel brunatny, teraz rozwijana jest produkcja czystej energii. Dla gminy inwestycje te są szansą na zagospodarowanie pokopalnianych terenów i rozwój gospodarczy - podało biuro prasowe Grupy Energa.

Podkreślono, że Energa "konsekwentnie wzmacnia pozycję lidera w sektorze odnawialnych źródeł energii pod względem udziału w miksie wytwarzania".

- Energa ma bogate portfolio źródeł, wykorzystujących energię wody, wiatru i promieniowania słonecznego. Eksploatowane są dwie farmy fotowoltaiczne, w tym jedna z największych tego typu instalacji w Polsce PV Czernikowo koło Torunia. Udział OZE w całkowitej mocy zainstalowanej floty wytwórczej Grupy Energa wynosi obecnie 39 proc. Jest to największy udział procentowy wśród dużych polskich grup energetycznych - poinformowano.

Grupa Energa jest jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce. Podstawowa działalność Grupy obejmuje dystrybucję, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.