Energa: hydroelektrownia w Gałąźni Małej została zmodernizowana

1569327066 ew galaznia mala fot energa imgp2914 m

fot: Energa

Ponad 100-letnia mała elektrownia wodna Gałąźnia Mała jest położna na rzece Słupi

fot: Energa

Jak poinformowali przedstawiciele Energi, zakończyła się modernizacja elektrowni wodnej w Gałąźni Małej. Celem modernizacji było usprawnienie eksploatacji, poprawa efektywności produkcji oraz możliwość zwiększenia wolumenu czystej ekologicznie energii produkowanej w Grupie Energa.

Hydroelektrownia, znajdująca się w woj. pomorskim, należy do spółki Energa OZE. 16 września br. nastąpił odbiór prac zrealizowanych przez konsorcjum w składzie: Instytut Energetyki Oddział Gdańsk i Biproen Sp. z o.o. Wymieniono urządzenia elektroenergetyczne, przeprowadzono niezbędne prace remontowo – budowlane. Jednym z najważniejszych elementów modernizacji było wdrożenie pełnej automatyzacji procesu produkcji, przy zastosowaniu systemu SCADA. Zamontowano także nowoczesne układy sterowania i rozdziału mocy. Wymieniono rozdzielnię SN 15 kV, zamontowano nowe regulatory obrotów, szafy wyprowadzenia mocy i nastawnię. Dzięki zamontowaniu nowoczesnych urządzeń wdrożono wzbudzenie statyczne oraz automatyczną synchronizację. Ponadto, wymieniono sześć transformatorów z olejowych na nowoczesne i bezpieczne dla środowiska, wykonane w technologii tzw. „suchej” wraz z pełną infrastrukturą (w tym instalacje energetyczne, sterownicze, zasilające i oświetleniowe).

- Modernizacja kolejnej elektrowni wodnej wpisuje się w nasze działania mające na celu wytwarzanie coraz więcej ekologicznej energii z OZE. Niedawno przeprowadziliśmy kompleksową modernizację malowniczej elektrowni w Borowie zwiększając jej moc. Dbamy o nasze aktywa wytwórcze, także o te wiekowe hydroelektrownie, aby przez kolejne lata były sprawne i efektywne. Te małe elektrownie wodne są dla nas równie ważne jak nowe inwestycje energetyczne. Na unowocześnienie infrastruktury energetycznej przeznaczamy niezbędne środki finansowe, także skutecznie pozyskiwane. Zależy nam bowiem na rozwoju energetyki związanej z odnawialnymi źródłami energii. Realizujemy cel zwiększania udziału wytwarzanej energii z OZE również przez nowe projekty i innowacje. Obecnie nasza spółka buduje  farmę  wiatrową w Przykonie, już niebawem zakończone będę prace przy wdrożeniu  innowacyjnego rozwiązania w energetyce. Przy farmie wiatrowej w Bystrej powstaje pierwszy w Polsce, tak duży, hybrydowy magazyn energii - powiedział Grzegorz Ksepko, kierujący Grupą Energa.

Prace modernizacyjne w elektrowni Gałąźnia Mała zakończyły się zgodnie z harmonogramem. Koszt inwestycji wyniósł ponad 3,5 mln zł. Celem modernizacji była poprawa efektywności produkcji energii elektrycznej oraz usprawnienie eksploatacji. Istotną przesłanką podjęcia modernizacji hydroelektrowni Gałąźnia Mała była również potrzeba utrzymania tak unikatowego, stanowiącego swojego rodzaju „pomnik myśli inżynieryjnej”, obiektu w stanie technicznym, pozwalającym na dalszą, długoletnią, bezpieczną i efektywną eksploatację. W wyniku modernizacji elektrowni planowany jest wzrost wolumenu wytwarzanej, zielonej energii o minimum pięć procent. Poza tym, istotnie uległa poprawa bezpieczeństwa obsługi oraz  dostosowano obiekt do wymagań Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej EOP.

 – Potrzeba modernizacji elektrowni podyktowana była kilkoma aspektami. Przede wszystkim, nieustanną potrzebą  wzrostu produkcji czystej ekologicznie energii ze źródeł odnawialnych. Co więcej, również istotną przyczyną przeprowadzenia modernizacji hydroelektrowni było wdrożenie pełnej automatyzacji produkcji, co zdecydowanie obniży  koszt i zwiększy bezpieczeństwo eksploatacji. Zakończone prace w tym wiekowym obiekcie pozwolą na dalszą, długoletnią, bezpieczną i efektywną eksploatację - powiedział Piotr Meler, prezes Zarządu Energa OZE.

Położona na rzece Słupi, ponad 100-letnia mała elektrownia wodna Gałąźnia Mała to unikatowy obiekt na skalę europejską. Na jej wyjątkowy charakter składają się m.in. architektoniczny układ budynku elektrowni, wyposażenie oraz otaczająca przyroda Parku Krajobrazowego Doliny Słupi. Elektrownia posiada sześć turbin typu Francisa o wale poziomym, z klasycznymi generatorami synchronicznymi o łącznej mocy zainstalowanej 4,25 MW. Zakończona modernizacja ma zagwarantować perspektywę wieloletniej, niezakłóconej eksploatacji,  przy jednoczesnym zachowaniu współczesnych standardów i wymogów elektroenergetycznych stawianych tego typu obiektom. W wyniku unowocześnienia tej elektrowni możliwe będzie uzyskanie dodatkowego wolumenu zielonej energii wytwarzanej w Grupie Energa.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.