Enea wiarygodnym partnerem

Agencja ratingowa Fitch Ratings nadała spółce Enea SA długoterminowe ratingi w walucie krajowej i zagranicznej na poziomie „BBB” oraz długoterminowy rating krajowy na poziomie ”A(Pol)”. Perspektywa ratingów jest stabilna.

 

Komentując tę informację Maciej Owczarek, Prezes Zarządu Enea SA powiedział:

 

- Jesteśmy postrzegani w polskim sektorze finansowym jako pewny i wiarygodny partner. Prowadzimy obecnie bardzo ambitny proces inwestycyjny, w ramach którego między innymi budujemy nowy blok w Elektrowni Kozienice oraz rozwijamy swoje moce w odnawialnych źródłach energii. Myśląc o realizacji naszych inwestycji nie możemy jednak wykluczyć finansowania z rynków międzynarodowych, stąd wystąpiliśmy do agencji Fitch o przyznanie ratingu. Mamy pełną świadomość, że rating to nasz atut a także rodzaj zobowiązania wobec akcjonariuszy. Dzięki niemu nasza rynkowa wycena zyskuje bardzo istotny punkt odniesienia, a spółka staje się bardziej przejrzysta i wiarygodna dla inwestorów. Rating to także dodatkowa wartość, jaką jest prestiż. Choć trudno go wycenić, niewątpliwie ma przełożenie na decyzje rynku związane z obrotem naszymi akcjami.

 

Zgodnie ze swoją strategią Grupa Enea chce zainwestować do 2020 r. w wariancie bazowym ok. 18,7 mld zł. Główne kierunki inwestycji to wytwarzanie konwencjonalne, dystrybucja oraz odnawialne źródła energii i wytwarzanie w kogeneracji. Do końca tego roku zostanie wyłoniony wykonawca nowego bloku energetycznego o mocy do 1000 MW w Elektrowni Kozienice (realizacja w latach 2012 -2016). Do 2020 r. moce OZE GK Enea mają się zwiększyć do 300 - 350 MW (z obecnie posiadanych 57 MW w elektrowniach wodnych, 2,2 MW w biogazowi w Liszkowie i 6 MW z farmy wiatrowej w Darżynie). Tegoroczne inwestycje w dystrybucję wyniosą 800 mln zł. Grupa analizuje również projekty modernizacyjno – inwestycyjne trzech najstarszych bloków Elektrowni Kozienice w celu wydłużenia okresu ich eksploatacji, a także nie wyklucza inwestycji na rynku energetycznym, pod warunkiem objęcia kontroli operacyjnej nad przejmowanymi spółkami.

 

- Grupa Enea na koniec 2010 roku w skonsolidowanym bilansie posiadała około 2,8 mld środków własnych. Ta kwota pozwoli nam na prowadzenie zaplanowanych inwestycji przez najbliższy okres. Posiadane w tej chwili przez Enea nadwyżki finansowe, dają nam komfort spokojnego rozpoznania możliwości pozyskiwania finansowania z rynku zewnętrznego. Rozważamy różne warianty – zarówno emisję obligacji na rynku krajowym, jak i zagranicznym, również inne dostępne formuły pozyskiwania długu. Szacujemy, że na najpilniejsze projekty inwestycyjne możemy pozyskać tą drogą łącznie około 3,5 mld złotych - mówi Hubert Rozpędek, Wiceprezes Zarządu Enea SA ds. Ekonomicznych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.