Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 159.71 USD (+0.03%)

Srebro

85.57 USD (+0.22%)

Ropa naftowa

99.10 USD (+2.29%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.59%)

Miedź

5.85 USD (-0.59%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 159.71 USD (+0.03%)

Srebro

85.57 USD (+0.22%)

Ropa naftowa

99.10 USD (+2.29%)

Gaz ziemny

3.26 USD (+0.59%)

Miedź

5.85 USD (-0.59%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Emisje przemysłowe: Komisja Europejska ponagla Polskę

fot: Maciej Dorosiński

Polityka klimatyczna UE trwa w zakłamaniu, a brukselskie spotkanie, na którym Dania przedstawiła „kompromisowe" cele redukcyjne do roku 2050 na poziomie 80 proc. w stosunku do 1990 roku, potwierdzają niestety ten stan

fot: Maciej Dorosiński

Bruksela ponagla Polskę do wdrożenia unijnej dyrektywy o emisjach przemysłowych. W czwartek Komisja Europejska dała Polsce dwa miesiące na udzielenie wyjaśnień, jak te przepisy są wdrażane, i zagroziła skargą do Trybunału Sprawiedliwości UE oraz karą finansową.

Rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek w przesłanym PAP oświadczeniu podkreślił, że odpowiedź na zarzuty KE dot. braku transpozycji dyrektywy o emisjach przemysłowych, została udzielona Komisji pod koniec maja br.

Nowa dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych z 24 listopada 2010 roku ma na celu zapobieganie, ograniczenie i w miarę możliwości eliminację zanieczyszczeń powietrza, wody i gleby, będących skutkiem działań przemysłowych. Kraje UE miały wdrożyć te przepisy do 7 stycznia tego roku.

Komisja poinformowała w czwartek, że już w marcu zwróciła się do Polski o wyjaśnienia, jak dyrektywa została wdrożona. Jednak Polska nadal nie poinformowała Komisji, jakie działania podjęła, by wdrożyć dyrektywę. Dlatego Bruksela przystąpiła do drugiego etapu procedury o naruszenie unijnego prawa.

"Jeśli Polska nie podejmie odpowiednich działań w ciągu dwóch miesięcy, sprawa ta może zostać skierowana do Trybunału Sprawiedliwości UE, który może nałożyć karę finansową" - zagroziła KE.

Rzecznik resortu środowiska Paweł Mikusek poinformował, że nowelizacja ustawy Prawo ochrony środowiska, która będzie wdrażała przepisy dyrektywy jest przedmiotem prac Komisji Prawniczej Rządowego Centrum Legislacji. "Należy tu zaznaczyć, że ten etap prac jest praktycznie zakończony i czekamy jedynie na przesłanie do resortu zaakceptowanego przez RCL projektu. Dlatego spodziewamy się, że w bardzo niedługim czasie projekt ustawy zostanie przekazany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów" - dodał rzecznik.

Mikusek zapewnił, że projekt ustawy zostanie niezwłocznie przedłożony Sejmowi po przyjęciu nowelizacji przez rząd.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.