Emisja: sprzedajemy jednostki, termomodernizujemy szkoły i szpitale

1324049459 korolec wiceminister gosp mg gov pl

fot: mg.gov.pl

- Przed nami w tym roku posiedzenie rady środowiskowej, które będzie okazją do podsumowania działań związanych z realizacją naszych priorytetów środowiskowych w czasie prezydencji - powiedział minister środowiska Marcin Korolec

fot: mg.gov.pl

Marcin Korolec, minister środowiska podpisał w poniedziałek (19 listopada) dwie kolejne umowy sprzedaży tzw. jednostek przyznanej emisji gazów cieplarnianych w globalnym systemie rozliczeń (tzw. jednostki AAU) -poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe resortu środowiska.  Zarobione w ten sposób ponad 80 mln zł (ponad 20 mln euro) zostaną przeznaczone na dofinansowanie termomodernizacji budynków użyteczności publicznej, czyli szkół i szpitali w całym kraju. Kupującym jest Bank Światowy działający na rzecz Hiszpanii i Belgii.

Jak termomodernizacja pomaga chronić klimat? Standardowa termomodernizacja pozwala zaoszczędzić do 70 proc. kosztów ogrzewania, co również oznacza, że zużywamy mniej paliwa i emitujemy mniej gazów cieplarnianych. Dotychczas w ramach zazieleniania już sfinansowane zostały m.in.: projekty w zakresie termomodernizacji Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, Łazienek Królewskich i Biblioteki Narodowej, ale przede wszystkim licznych szkół, przedszkoli, przychodni i szpitali w całej Polsce. Projekty takie obejmują nie tylko ocieplenie budynków i wymianę okien, ale najczęściej również modernizację instalacji grzewczej, kotłowni oraz instalację odnawialnych źródeł energii i systemów energooszczędnego oświetlenia.

- Termomodernizacja to nie tylko ocieplanie budynków. To też wymiana instalacji na nowe i bardziej energooszczędne, wymiana okien na bardziej szczelne, a przez to lepiej zatrzymujące ciepło i bardziej przyjazne dla środowiska. Jednocześnie te działania pozwalają z powodzeniem generować realne oszczędności dla Polaków. Mogą oni w ten sposób korzystać na tym, że Polska ograniczyła emisję gazów cieplarnianych - podkreśla podpisujący umowę minister Marcin Korolec.

Polska do dnia dzisiejszego zawarła dziesięć umów sprzedaży jednostek AAU, w tym cztery umowy z Bankiem Światowym na rzecz Hiszpańskiego Funduszu Węglowego i Funduszu Węglowego dla Europy (Belgia region flamandzki). Łączna kwota jaką Polska zarobiła na zazielenianie to blisko 780 mln zł (195 mln euro).

Polska wygenerowała uprawnienia AAU, ponieważ aż o 30 proc., względem wymaganych 6 proc., zmniejszyła emisję gazów cieplarnianych w ramach zobowiązań z Protokołu z Kioto, międzynarodowego zobowiązania klimatycznego. Uprawnienia sprzedajemy z powodzeniem od 3 lat, generując w ten sposób przychody do specjalnego programu inwestycyjnego, tzw. Systemu Zielonych Inwestycji (tzw. zazielenianie).

Zazielenienie to finansowanie ekologicznych inwestycji w Polsce za pieniądze z ochrony klimatu. To działania i inwestycje w Polsce, które wspierają rozwój zielonej gospodarki i zmniejszają emisję gazów cieplarnianych. Zazielenienie dotyczy takich przedsięwzięć jak: ocieplanie budynków i oszczędzanie energii w budynkach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, przedszkola i szpitale; wspierania produkcji czystej energii z odnawialnych źródeł (w biogazowniach rolniczych, przez budowę elektrociepłowni i ciepłowni na biomasę czy przyłączanie wiatraków do sieci elektroenergetycznej).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.