Emerytury: OPZZ trąbi do prezydenta

fot: Jarosław Galusek/ARC

Od czterech miesięcy OPZZ zabiega o odstąpienie strony rządowej od ustawowego wydłużenia wieku emerytalnego

fot: Jarosław Galusek/ARC

Przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie w czwartek 31 maja protestuje OPZZ. Związkowcy domagają się, by prezydent Bronisław Komorowski nie podpisywał ustawy podnoszącej wiek emerytalny.

W manifestacji uczestniczy kilkuset członków organizacji związkowych skupionych w Ogólnopolskim Porozumieniu Związków Zawodowych z flagami, trąbkami i gwizdkami. Na ulicy zbierają podpisy pod apelem do prezydenta o niepodpisywanie ustawy.

Rozpoczynając demonstrację przewodniczący OPZZ Jan Guz zaapelował, by prezydent wyciągnął wnioski z tego, że 90 proc. społeczeństwa jest przeciwko tej ustawie i jeszcze raz ją skonsultował.

- Chcemy pracować, tylko najpierw chcemy mieć pracę. Chcemy złagodzić skutki tej reformy. Być może zgodzilibyśmy się na to, ale zostaliśmy okłamani, że podniesiona zostanie płaca minimalna, że będą podniesione progi dochodowe do zasiłków. Wycofano się z tego w ostatnim momencie - mówił Guz dodając, że jeśli walka o niepodpisywanie ustawy zostanie przegrana, to związek wysunie postulaty polityczne.

- One mogą być jedne: precz z tą władzą, precz z tym rządem, precz ze śmieciowymi politykami - oświadczył szef Porozumienia.

OPZZ chce przekazać prezydentowi petycję ze swoimi propozycjami, mającymi złagodzić skutki podniesienia wieku emerytalnego. To m.in. osłony socjalne dla osób, które z przyczyn niezależnych od siebie nie mogą pracować do 67. roku życia, zniesienie obowiązku przynależności do OFE czy szybszy wzrost pracy minimalnej.

Na swojej stronie internetowej OPZZ publikuje list do swoich członków:

"Od czterech miesięcy zabiegamy o odstąpienie strony rządowej od ustawowego wydłużenia wieku emerytalnego. Podejmowaliśmy wiele działań, złożyliśmy kilkanaście propozycji poprawek. Mamy swoją OPZZ-owską propozycję przyznania prawa do emerytury: kobietom po przepracowaniu 35 lat i mężczyznom po 40 latach.

Dzisiaj decyzja leży po stronie Prezydenta RP. Zwróciliśmy się do Niego z prośbą o spotkanie. Chcemy dać też publiczny wyraz sprzeciwu poprzez zorganizowanie manifestacji pod Pałacem Prezydenckim w dniu 31 maja br.

Jesteśmy przygotowani na różne sytuacje.

Jeżeli Prezydent nie podpisze do tego czasu ustawy, będziemy wnioskowali o jej zawetowanie. Jeżeli ją podpisze, złożymy nasze propozycje zmian:
• przyznanie (bezwarunkowego) prawa do wypracowanej emerytury kobietom po 35 latach opłacania składki, mężczyznom po 40 latach...".
• prowadzenie dobrowolności w przynależności do OFE.

W środę 30 maja prezydent Komorowski rozmawiał z przewodniczącym Guzem o reformie emerytalnej. Jak po spotkaniu poinformowała prezydencka minister Irena Wóycicka, Bronisław Komorowski zawiadomił związkowców, iż analizy dotyczące konstytucyjności ustawy ws. podwyższającej wiek emerytalny do 67. roku życia dobiegają końca i że jego decyzji można oczekiwać "w najbliższym czasie".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.