Emerytury górnicze: minister wie i jeszcze nie powie

fot: Krystian Krawczyk

- W miesiącach zimowych zawsze sezonowo wzrasta bezrobocie, rok temu ten wzrost pomiędzy listopadem a grudniem był o 0,3 proc., a teraz o 0,4 procent - ocenił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz

fot: Krystian Krawczyk

Władysław Kosiniak-Kamysz w rozmowie emitowanej (w środę 9 stycznia) w radiowej "Trójce" mówiąc o walce z bezrobociem, odniósł się także do zapowiadanej od dawna reformy systemu emerytur górniczych. Reforma zostanie wprowadzona w życie - poświadczył minister pracy i polityki społecznej.

By tak się stało, trzeba zmienić - portal górniczy nettg.pl przypomina - ustawę z 27 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, której to rozdział 3a poświęcony jest emeryturom górniczym. Projekt zmian jest już gotowy - przyznał w "Trójce" minister Kosiniak-Kamysz. Niestety, mimo nalegań rozmawiającego z nim dziennikarza, nie chciał wyjawić szczegółów, tłumacząc to tym, że "jest jeszcze na to czas". Dodał także, "przez cały czas trwają rozmowy ze związkami zawodowymi"...

- W tym stwierdzeniu jest gruba przesada - powiedział portalowi górniczemu nettg.pl Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności. - Raz spotkaliśmy się w Warszawie, w listopadzie i to na mój wniosek z przedstawicielami resortu pracy, na zespole trójstronnym. Miano nam przedstawić jakieś szczegóły proponowanych zmian, ale dotąd ich nie przedstawiono...

W "Trójce" Władysław Kosiniak-Kamysz bronił Waldemara Pawlaka przed zarzutami, jakoby był hamulcowym reformy emerytur górniczych. Przypomnijmy, że kiedy Pawlak był wicepremierem mówił, że emeryturę górniczą mają już tylko pracujący pod ziemią, zatem "nie ma potrzeby zmieniania mechanizmów". "Pawlak jest mężem stanu, który popiera rozsądne rozwiązania" - powiedział szef resortu pracy w radiowym wywiadzie.

3 stycznia w rozmowie z portalem górniczym nettg.pl rzecznik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej zapowiedział także, że minister Władysław Kosiniak-Kamysz o konkretnych rozwiązaniach dotyczących emerytur górniczych będzie mówił "na początku przyszłego tygodnia".

Możliwe, że szczegóły proponowanych zmian środowisko górnicze pozna 30 stycznia. Wówczas wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński ma spotkać z prezesami spółek węglowych oraz przedstawicielami górniczych związków zawodowych.

- Oficjalnie nic nam nie wiadomo o takim spotkaniu. Nie dostaliśmy jeszcze zaproszeń - podsumował tę informację przewodniczący Grzesik.

Przypomnijmy Czytelnikom spoza środowiska górniczego, że w expose premier Donald Tusk zapowiedział, że na emerytury na aktualnie obowiązujących zasadach będą przechodzić jedynie "pracujący bezpośrednio przy wydobyciu".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.