Elemental Strategic Metals zbuduje w Zawierciu zakład recyklingu baterii i odzysku metali za około 380 mln zł

1609848797 uklad pixabay 02

fot: pixabay.com

- Jako Grupa Azoty Puławy stawiamy na rozwój nowych technologii oraz innowacje, szczególnie gdy wspierają technologie gospodarki obiegu zamkniętego - dodał członek zarządu Grupy Azoty Puławy Jacek Janiszek

fot: pixabay.com

Kosztem ok. 380 mln zł firma Elemental Strategic Metals zbuduje w Zawierciu zakład zajmujący się odzyskiwaniem metali, także szlachetnych, ze zużytych baterii laptopów, telefonów komórkowych czy aut elektrycznych oraz z przetworzonych katalizatorów samochodowych. Powstanie co najmniej 100 miejsc pracy.

W poniedziałek przedstawiciele inwestora, samorządu Zawiercia oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) podpisali umowę nabycia działek przemysłowych w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu, gdzie zrealizowana zostanie pierwsza faza projektu pod nazwą Opracowanie i pierwsze wdrożenie przemysłowe innowacyjnych technologii recyklingu baterii litowo-jonowych i katalizatorów z odzyskiem metali o strategicznym znaczeniu.

Mamy to! Elemental Strategic Metals zainwestuje w Zawierciu ok. 380 mln zł, zatrudni 100 osób. To innowacyjny recykling baterii litowo-jonowych i katalizatorów i odzysk metali szlachetnych. Powstanie dział badawczo-rozwojowy. Projekt zatwierdzony przez Komisję Europejską - napisał w poniedziałek, 25 października, w portalu społecznościowym wiceprezes KSSE Mateusz Rykała.

Jak poinformował Urząd Miasta w Zawierciu, nowy zakład, którego uruchomienie jest planowane na 2023 r., ma prowadzić działalność w zakresie wtórnej produkcji metali - w tym takich, jak lit i kobalt oraz metali szlachetnych, jak platyna, pallad czy rod.

Produkcja będzie prowadzona w dwóch odrębnych ciągach technologicznych, w oparciu o technologie rozwijane m.in. we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej i Politechniki Śląskiej oraz z Siecią Badawczą Łukasiewicz - Instytutem Metali Nieżelaznych, a także z wiodącymi światowymi dostawcami zaawansowanych urządzeń produkcyjnych.

Inwestor zapowiada wdrożenie licznych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska, jak instalacje i zbiorniki do retencji wykorzystania deszczówki, systemy odzysku energii czy redukcji hałasu. Od istniejącej zabudowy zakład zostanie oddzielony pasem zieleni izolacyjnej. W ramach projektu powstanie również centrum badawczo-rozwojowe. W ocenie samorządu Zawiercia, inwestycja - jedyna taka w Europie - przyniesie w sumie nawet ok. 200 nowych miejsc pracy.

Grupa kapitałowa Elemental Holding z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim jest wiodącym producentem metali, w tym metali szlachetnych. Spółki należące do Grupy prowadzą działalność w ramach czterech głównych linii biznesowych, obejmujących wtórną produkcję metali z grupy platynowców (PGM), metali szlachetnych i bazowych (odzyskiwanych z płytek drukowanych) oraz recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE).

Według informacji inwestora, Grupa Elemental Holding to obecnie największy na świecie podmiot zajmujący się odzyskiem PGM oraz jeden z europejskich liderów na rynkach recyklingu PCB i odzysku metali nieszlachetnych. Wraz z europejskimi potentatami, takimi jak BASF, VARTA, BMW czy Umicore, firma bierze udział w paneuropejskim programie IPCEI (Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania), którego celem jest budowa silnego europejskiego przemysłu bateryjnego, za ponad 3,2 mld euro.

W ramach postępowania kwalifikacyjnego, innowacyjność, bezpieczeństwo i perspektywy przedsięwzięcia, realizowanego m.in. w Zawierciu przez Elemental Strategic Metals, zostały wysoko ocenione przez ekspertów Komisji Europejskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Przedsięwzięcie wspiera Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która od początku tego roku do połowy października pozyskała już projekty o łącznej wartości przekraczającej 3 mld zł, wydając rekordową w skali roku liczbę ok. 65 decyzji o publicznym wsparciu inwestycji. Dzięki nim powstanie ponad 2,6 tys. nowych miejsc pracy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.