Elektrownia Kozienice zmodernizuje trzy najstarsze bloki

Kozienice

fot: elco.com.pl

Elektrownia Kozienice

fot: elco.com.pl

Elektrownia Kozienice, wchodząca w skład grupy kapitałowej Enea, przymierza się do modernizacji 3 najstarszych bloków. Koszt modernizacji jednego może wynieść ok. 300 mln zł - poinformował prezes elektrowni Krzysztof Zborowski.


- Zapadły decyzje, będziemy modernizować trzy najstarsze bloki. Obecnie trwają prace przygotowawcze do modernizacji pierwszego bloku, zbieramy dokumenty, analizujemy możliwości firm wykonawczych, chcemy wybrać ofertę najkorzystniejszą cenowo - powiedział Zborowski. - Myślę, że przetargi będą ogłoszone w przyszłym roku. Oprócz samej decyzji ważne są analizy techniczne, ekonomiczne. Na pewno konieczna będzie budowa odsiarczania i odazotowania, a sama modernizacja pozwoli przedłużyć życie bloku o 15 lat. Myślimy o tym, by więcej zarabiać na tych blokach. Rozważana jest przebudowa kotła bloku pierwszego na kocioł biomasowy - dodał.


Poinformował, że roczne wydatki Elektrowni Kozienice na modernizacje i remonty wynoszą około 250 mln zł, nie licząc instalacji odsiarczania. Ponadto Elektrownia Kozienice planuje do końca maja sprawdzić oferty na wykonanie nowego bloku, do września uzyskać oferty cenowe, a na przełomie października i listopada podpisać umowę na wykonawstwo.


O możliwość budowy nowego bloku węglowego o mocy 1000 MW ubiega się trzech wykonawców. Oferty złożyły: konsorcjum Hitachi Power Europe i Polimeksu-Mostostalu, konsorcjum Alstom Power i PBG oraz konsorcjum China Overseas Engineering Group (COVEC).


Zborowski dodał, że blok byłby uruchomiony w 2016 roku.Szacowany koszt tej inwestycji to około 5,5 mld zł. Prezes Elektrowni poinformował, że spółka nie planuje zmiany paliwa dla budowanego bloku. Dodał, że wkrótce elektrownia podpisze umowę na dostawy węgla do nowego bloku z Bogdanką.


Spółka informowała wcześniej, że analizuje możliwość budowy w Kozienicach drugiego bloku o mocy 1000 MW. - Gdyby miał być drugi blok, to moglibyśmy myśleć o innym paliwie. Możemy też myśleć o innych lokalizacjach budowy kolejnego bloku w ramach grupy Enea - dodał.


Elektrownia Kozienice jest największą w Polsce elektrownią opalaną węglem kamiennym. Produkuje energię w dziesięciu blokach o mocy osiągalnej 2.905 MW. Posiada około 11-proc. udział w krajowym rynku energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce.