Elektrośmieci: izba wyższa za poprawkami do ustawy

fot: Andrzej Bęben/ARC

Nowe przepisy mają wdrażać unijną dyrektywę ws. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

fot: Andrzej Bęben/ARC

Senat zaproponował kilkanaście redakcyjnych i doprecyzowujących poprawek do ustawy o zużytym sprzęcie elektronicznym. Ma ona zwiększyć odzysk elektrośmieci i ograniczyć szarą strefę m.in. aby nie trafiały one do punktów skupu złomu.

Za podjęciem uchwały wraz z poprawkami zagłosowało 51 senatorów, a 31 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa wróci do Sejmu.

Senatorowie zaproponowali m.in. doprecyzowanie przepisu, który dotyczy możliwości zwrotu zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego dystrybutorowi. Propozycja wyższej izby parlamentu brzmi, że dystrybutor zobowiązany będzie do nieodpłatnego odbioru zużytego sprzętu przy kupnie bądź dostawie nowego jeżeli sprzęt ten pełnił taką samą funkcję. Chodzi np. o sytuację kiedy kupujemy nową pralkę czy lodówkę. Dostawca dostarczając nam nowy sprzęt, będzie musiał zabrać stary. Zgodnie z wersją ustawy uchwaloną przez Sejm taki odbiór byłby możliwy "co najmniej nieodpłatnie", co wskazywałoby na możliwość zapłaty za stary sprzęt.

Senat ponadto zaproponował zmianę przepisu przejściowego tak, by od 1 stycznia 2016 r. do końca grudnia 2017 r. wprowadzający sprzęt był zobowiązany do osiągnięcia minimalnych rocznych poziomów zbierania na poziomie nie mniejszym niż 40 proc. średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu, a w przypadku sprzętu oświetleniowego, nie mniej niż 50 proc. średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu.

Kolejna zmiana dotyczy umożliwienia np. Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparcia finansowego dla stacji demontażu.

Minister środowiska Maciej Grabowski powiedział dziennikarzom w piątek, że jeden z wątków ustawy dotyczył problemów kupujących nowy sprzęt.

- Mieliśmy sygnały, że ludzie, którzy kupują sprzęt nie zawsze mieli możliwość oddawania starego - powiedział.

- Mamy do czynienia z takimi problemami przy zakupach internetowych. Ci dostawcy odmawiali odbierania starej lodówki, czy pralki. Teraz będą mieli taki obowiązek - zaznaczył minister środowiska. Ocenił, że z punktu widzenia osób, które kupują przez internet - a jest ich coraz więcej - to bardzo ważna sprawa.

Nowe przepisy mają wdrażać unijną dyrektywę ws. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Chodzi m.in. o wprowadzenie tzw. poziomów zbierania elektrośmieci, ich odzysku, ponownego użycia i recyklingu.

Zgodnie z nowelizacją wprowadzający sprzęt elektroniczny i elektryczny od stycznia 2018 r. do końca 2020 r. będzie musiał osiągać minimalny poziom zbierania zużytego sprzętu na poziomie nie mniejszym niż 40 proc. średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu, a w przypadku lamp - nie mniej niż 50 proc. średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu. Od 2021 roku będzie to nie mniej niż 65 proc. średniorocznej masy sprzętu wprowadzonego do obrotu, bądź 85 proc. masy zużytego sprzętu wytworzonego na terytorium kraju.

Tylko zakłady przetwarzania, punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych w gminie oraz odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości będą mogli zbierać niekompletne elektroodpady oraz ich części. Takie rozwiązanie ma minimalizować nielegalny demontaż zużytego sprzętu w celu sprzedaży pewnych jego elementów np. do punktów skupu złomu i uzyskiwania z tego procederu korzyści finansowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.