Elektrociepłownia Zabrze zyska drugie życie

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Elektrociepłownia Zabrze

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Grupa Arche kupiła zabytkową Elektrociepłownię Zabrze - poinformowała pełniąca funkcję prezydenta Zabrza Ewa Weber. Na terenie elektrociepłowni ma powstać m.in. muzeum, obiekty sportowe i baza hotelowa.

Zabrzańska elektrociepłownia to jedno z najważniejszych zabytków przemysłowych Górnego Śląska.

- Elektrociepłownia Zabrze, działająca od 1897 roku, przez dekady dostarczała energię mieszkańcom i wspierała rozwój przemysłu w regionie. Teraz, dzięki Arche stanie się wielofunkcyjną przestrzenią edukacyjną, kulturalną i społeczną, wpisującą się w Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego - napisała Ewa Weber.

W przetargu zwyciężyła spółka Arche, która zaoferowała najwyższą cenę: 7 401 000 zł.

- Bazując na już funkcjonujących atrakcjach, takich jak Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, elektrociepłownia ma pełnić rolę nie tylko uzupełniającą, lecz także dzięki swojej lokalizacji, stanowić punkt wyjścia dla osób odwiedzających te miejsca - podkreśliła Weber.

W zrewitalizowanej elektrociepłowni mają powstać: muzeum i centrum edukacyjne poświęcone historii przemysłu oraz przyszłości energii i transformacji środowiskowej, strefa kulturalna z przestrzeniami wystawienniczymi i artystycznymi, zaplecze gastronomiczne i konferencyjne, obiekty sportowe i baza hotelowa.

Początki Elektrociepłowni Zabrze to 1896 r., już rok później zakład produkował prąd. Inwestycję budowała spółka AEG. Od 1900 elektrociepłownia stanowiła własność spółki Schlesische Elektrizitäts und Gas Aktien Gesellschaft. Znacjonalizowana po wojnie, od 1 lipca 1990 r.  jako przedsiębiorstwo państwowe nosiła nazwę Elektrownia Zabrze. 9 listopada 1993 r. Elektrownię Zabrze przekształcono w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa o nazwie Elektrociepłownia Zabrze Spółka Akcyjna.

W 2010 r. spółka Fortum Power and Heat Polska podpisała z Ministrem Skarbu Państwa umowę kupna 85 proc. akcji spółki Elektrociepłownia Zabrze oraz 85 proc. akcji spółki Zespół Elektrociepłowni Bytom. Całkowita wartość transakcji wyniosła ponad 82 mln zł. Dwanaście lat później stary zakład został przejęty od Fortum przez miasto Zabrze.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.