Elektrociepłownia Zabrze sprzedana. Obiekt po rewitalizacji stanie się wizytówką miasta

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Elektrownię w Zabrzu oddano do użytku w grudniu 1897 r

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+36 Zobacz galerię

Galeria
(39 zdjęć)

Spółka Arche za 7,4 mln zł odkupiła od Zabrza zabytkową Elektrociepłownię. Dzięki transakcji, poprzemysłowy obiekt za kilka lat zacznie nowe życie – z turystami zainteresowanymi procesem produkcji energii w XX wieku oraz uczestnikami wydarzeń w planowanej tu przestrzeni kulturalnej. Jak podkreślają urzędnicy, zysk z inwestycji ma mieć również Zabrze, wzbogacone o nowe, atrakcyjne miejsce opowiadające kolejne wątki przemysłowego rozwoju miasta i regionu.

- Zabrze kupiło Elektrociepłownię kilka lat temu za 100 zł. Roczny koszt jej utrzymania wynosił 1,5 mln zł. Miasto, stając się właścicielem budynku, traciło również co roku 1 mln zł z tytułu podatku od nieruchomości. Od kilku miesięcy realizujemy w Zabrzu program postępowania ostrożnościowego, obligujący Miasto do przemyślanych wydatków. W naszym budżecie nie ma środków na zrewitalizowanie tego zabytku. Równocześnie nie chcieliśmy biernie czekać aż obróci się w ruinę. Decyzja o sprzedaży była jedynym, racjonalnym wyjściem. Oddajemy obiekt w ręce ekspertów od rewitalizacji, Grupy Arche – podkreśla Ewa Weber, pełniąca funkcję Prezydenta Miasta Zabrze.

Elektrociepłownia przez dziesięciolecia dawała zatrudnienie wielu mieszkańcom Zabrza, nierzadko całym rodzinom, jednoczyła ich wokół siebie. - U mnie budzi szczególny sentyment – długo pracowała tu moja mama. Plany inwestycyjne nowego właściciela sprawią, że wróci tu życie, a oferta muzealna i edukacyjna oraz nasze starania o wpisanie obiektów Muzeum Górnictwa Węglowego na listę światowego dziedzictwa UNESCO przybliżą nas do upragnionego celu: miliona turystów odwiedzających rocznie Zabrze. Mamy ogromny potencjał, by stać się miastem turystyki weekendowej - dodaje Ewa Weber.

Miejsca noclegowe i oferta kulturalna w Elektrociepłowni Zabrze

Zabytkowa Elektrociepłownia w ciągu najbliższych lat zmieni się w przestrzeń edukacyjno-muzealną i kulturalną, z częścią usługową, oferującą gastronomię i miejsca noclegowe.

– Od budowy hotelu zamierzamy rozpocząć prace w Zabrzu, by później, sukcesywnie dokładać obiektowi kolejne funkcje. Budynek jest dobrze zachowany i to jego dodatkowy atut. Ze znajdującą się nieopodal Elektrociepłownią Szombierki oraz pałacem Donnersmarcków w Siemianowicach, które należą również do nas, będą kolejnymi argumentami, by odwiedzać Śląsk i ciekawie spędzać tu czas – mówił Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche.

Zabrzańska Elektrociepłownia została sprzedana za 7,4 mln zł. Zakończenie rewitalizacji planowane jest na grudzień 2031 r., a szacowane nakłady na inwestycję to 50 mln zł

Obiekt, jako elektrownię, oddano do użytku w grudniu 1897 r. Od 1969 r. płynęła stąd również energia cieplna, grzejąc m.in. mieszkania zabrzan.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.