Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (0.00%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 187.69 USD (+0.57%)

Srebro

87.22 USD (+2.16%)

Ropa naftowa

96.51 USD (-0.38%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.09%)

Miedź

5.89 USD (+0.14%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (0.00%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 187.69 USD (+0.57%)

Srebro

87.22 USD (+2.16%)

Ropa naftowa

96.51 USD (-0.38%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.09%)

Miedź

5.89 USD (+0.14%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Eksport: nowoczesne pociągi z Chorzowa do Holandii

fot: Materiały prasowe

Pociągi zaprojektował i opracował w Saint-Ouen we Francji i w Salzgitter w Niemczech międzynarodowy zespół ekspertów należących do sześciu różnych narodowości

fot: Materiały prasowe

79 pociągów międzynarodowych Intercity New Generation wyprodukuje chorzowski zakład koncernu Alstom dla NS - narodowego przewoźnika kolejowego w Holandii. Pociągi Coradia mogą rozwijać maksymalną prędkość 200 km/h. Dotychczas w całym świecie Alstom sprzedał 2,4 tys. pociągów tego typu.

Holendrzy za dostawę zapłacą ponad 800 mln euro. Pierwsze pociągi mają trafić do odbiorcy w styczniu 2020 r. Będą jeździły na trasach: Amsterdam-Rotterdam-Breda oraz w korytarzu Den Haag-Eindhoven.

- Oferujące łącznie 25 tys. miejsc nowe pociągi obsługujące połączenia międzymiastowe, które oferujemy NS, to efekt połączenia najlepszych sprawdzonych technologii pochodzących z naszej platformy pociągów Coradia - podkreśla Andreas Knitter, I wiceprezes grupy Alstom na Europę.

Grupa Alstom od wielu lat dostarcza tramwaje i pociągi metra dla Hagi, Amsterdamu i Rotterdamu.

Nowe pociągi Intercity łączą w sobie najnowsze technologie, zapewniając pasażerom i pracownikom NS bardzo dobre warunki jazdy. Oferują przestronne i dobrze oświetlone uniwersalne pomieszczenia, świetnie nadające się do czytania i odpoczynku oraz do przewożenia wózków inwalidzkich i rowerów, a także specjalne toalety dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Pociągi są wyposażone w Wi-Fi i oświetlenie LED. Zapewniają szybki przepływ pasażerów i posiadają dynamiczny system informacji pasażerskiej w czasie rzeczywistym. Wszystkie wagony są wyposażone w kamery zwiększające bezpieczeństwo pasażerów i załogi.

Nowe pociągi Intercity dla NS należą do gamy produkowanych przez Alstom pociągów modułowych Coradia będące od ponad 16 lat w użytkowaniu. Na całym świecie sprzedano ponad 2400 pociągów tego typu.

Pociągi zaprojektował i opracował w Saint-Ouen we Francji i w Salzgitter w Niemczech międzynarodowy zespół ekspertów należących do sześciu różnych narodowości, a ich produkcja będzie prowadzona w zakładzie Alstom Konstal w Chorzowie. W projekcie będą również brały udział inne zakłady zlokalizowane w Europie: Charleroi (Belgia) zajmie się sygnalizacją pokładową, Ridderkerk (Holandia) przekazaniem do eksploatacji, gwarancją, wsparciem, szkoleniami i usługami, z kolei we Francji zakład Valenciennes zajmie się wyposażeniem wnętrza, Ornans silnikami, Tarbes projektowaniem falowników trakcyjnych i produkcją modułów zasilających a Villeurbanne elektroniką, internetem i informacją pasażerską.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zapasy gazu w magazynach UE wynoszą 29 proc., w Polsce - ok. 48 proc.

Zapasy gazu ziemnego w magazynach UE wynoszą 29,3 proc. wobec średniej 5-letniej na tę porę wynoszącej 42,7 proc. W magazynach znajduje się obecnie 334,43 TWh gazu - wynika z wyliczeń firmy Gas Infrastructure Europe.

Dynamiczny rozwój i wzrost przychodów kopalni Sierra Gorda – KGHM rozpoznaje wartość inwestycji w Chile w wysokości 504 mln USD

Rozpoznanie wartości inwestycji w Sierra Gorda w wysokości 504 mln USD to przełomowy moment w historii chilijskiej kopalni KGHM. Dzięki istotnej poprawie efektywności operacyjnej oraz kosztowej Sierra Gorda nie tylko pokryła historyczne straty, lecz również kontynuuje proces spłacania zobowiązań na rzecz KGHM. W latach 2021-2025 Sierra Gorda zwróciła Polskiej Miedzi blisko 1 mld USD.  

Potencjał eksportowy Polski wzrósł siedmiokrotnie od akcesji do UE

Wartość eksportu towarów z Polski w 2025 roku wyniosła 366,2 mld euro, co oznacza wzrost o 3,7 proc. w stosunku do 2024 roku – wynika z danych GUS. To też kilkukrotnie więcej niż w 2004 roku, kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Blisko 75 proc. produktów wysyłamy do państw członkowskich, a ich swobodny przepływ umożliwia wspólny rynek. Zdaniem ekspertów stał się on trampoliną dla polskiego eksportu, na czym korzystają zarówno firmy, jak i konsumenci. Wciąż jednak napotyka on szereg wewnętrznych barier.

Cena ropy znów powyżej 100 dolarów za baryłkę. Tak się kończą obietnice Trumpa

Cena  ropy znów przekroczyła 100 dolarów za baryłkę. Decyzje krajów i Międzynarodowej Agencji Energetycznej o uwolnieniu rezerw tego strategicznego surowca nie złagodziły obaw w związku z atakiem USA i Izraela na Iran i zerwaniem łańcucha dostaw.