Eksploatacja na wszystkich frontach kopalni poprzedzona była szeregiem analiz technicznych

fot: Maciej Dorosiński

Odchodzenie od węgla powinno być uzgadniane z udziałem wszystkich stron, których dotyczy transformacja - uważają samorządowcy i przedstawiciele firm okołogórniczych

fot: Maciej Dorosiński

Katowicka kopalnia Staszic-Wujek Polskiej Grupy Górniczej prowadzi wydobycie w oparciu o model trójścianowy. Dwie z nich fedrowane są w ruchu Murcki-Staszic, jedna w ruchu Wujek. Eksploatacja prowadzona jest przy występujących zagrożeniach: metanowym, tąpaniowym, wodnym i klimatycznym.

Obecnie na ruchu Murcki-Staszic prowadzona jest eksploatacja ścianą 15b-S w pokładzie 510 w polu S oraz ścianą II/501/C w pokładzie 501 w polu C. Brygady prowadzą również likwidację ściany 505/501/AB w pokładzie 501 w polu AB i ściany 1/404/1/F oraz zbrojenie ściany 107/401/1/S w pokładzie 401/1 w polu S. Natomiast na ruchu Wujek prowadzona jest eksploatacja ściany VL w pokładzie 405 w polu L.

Ściana 15b-S, kierowana przez Karola Kańczugę, została uruchomiona jeszcze w lipcu 2021 r. Ma długość 145 m, wysokość 3,0 m i wybieg 1435 m. Do maja br. wykonała 913 m postępu przy średnim dobowym wydobyciu na poziomie 3000 t. To niełatwa ściana, prowadzona w sąsiedztwie zrobów wybranych wcześniej ścian. Eksploatacja prowadzona jest w IV kategorii zagrożenia metanowego, II stopniu zagrożenia tąpaniami, I stopniu zagrożenia wodnego oraz w B klasie zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. II stopień zagrożenia w połączeniu z bardzo dużą aktywnością sejsmiczną górotworu powoduje, że trzeba ją prowadzić pod szczególnym nadzorem.

Eksploatacja na wszystkich eksploatowanych ścianach poprzedzona była szeregiem analiz technicznych mających przede wszystkim na względzie bezpieczeństwo pracy. Dobierana była odpowiednia profilaktyka. Kopalnia monitoruje również zagrożenie wodne. O ile w trakcie eksploatacji nie notowano w ostatnim czasie żadnych zagrożeń z tym związanych, to już w trakcie prac przygotowawczych mających na celu uruchomienie kolejnych ścian, postępowanie jest bardzo ostrożne. Prowadzone są m.in. odwierty kontrolne.

Kopalnia eksploatuje pokłady grupy 400 i 500. W ruchu Murcki-Staszic udostępniona została właśnie ściana 107 w pokładzie 401, której rozruch zaplanowany został w III kwartale br. Warto dodać, że już cały urobek z ruchu Wujek kierowany jest do zakładu przeróbczego w ruchu Murcki-Staszic. To średnio ok. 2,5 tys. t na dobę. Ruch Wujek prowadzi obecnie wydobycie w polu L leżącym w granicach obszaru górniczego ruchu Murcki-Staszic.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że katowicka kopalnia rozwija od pewnego czasu transport załogi taśmociągami. Jest ich obecnie 9, w tym jeden w ruchu Wujek, o łącznej długości ok. 8 km. Są przeznaczone typowo do jazdy ludzi bądź do jazdy ludzi i urobku na taśmie dolnej i górnej. Dodatkowo kopalnia prowadzi transport załogi kolejkami podwieszanymi, których łączna długość tras wynosi ok. 12 km, a także koleją podziemną o łącznej długości ok. 7 km. Jak w każdej polskiej kopalni węgla, z roku na rok eksploatacja schodzi niżej, daje o sobie tym samym znać zagrożenie klimatyczne. Konieczna jest zatem profilaktyka. Obecnie stosuje się klimatyzację grupową i lokalną. W przyszłości będzie uruchomiona również klimatyzacja centralna.

Do końca br. kopalnia Staszic-Wujek planuje uruchomienie eksploatacji dwóch kolejnych ścian w ruchu Murcki-Staszic: ściany 107/401/1 w pokładzie 401/1 w polu S oraz ściany XIVa-S w pokładzie 501 w polu S. Natomiast na ruchu Wujek w czwartym kwartale br. planowane jest uruchomienie eksploatacji ściany IIL w pokładzie 407/4 w polu L. Będą miały one bardzo zróżnicowane parametry. Od ścian wysokich, sięgających 4 m, do niższych, dwumetrowych. Wybiegi zaś od 700 m do 1 300 m.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.