Ekologia: zbiórka elektrośmieci w Kielcach

Punkty zbiórki zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych będą działały w sobotę (1 marca) w Kielcach w ramach programu edukacyjnego "Moje miasto bez elektrośmieci", do którego przystąpił lokalny samorząd. Duże odpady będą odbierane bezpłatnie z domów i mieszkań.

Ogólnopolski program stworzyła organizacja odzysku Elektro Eko. Do przedsięwzięcia, realizowanego od końca 2012 r., przystąpiło do tej pory ponad 50 miast z całej Polski.

Jak poinformowano w czwartek podczas konferencji prasowej w kieleckim magistracie, w sobotę 3 marca zostaną otwarte trzy punkty zbiórki odpadów elektrycznych i elektronicznych. Będą zlokalizowane na parkingach obok centrów handlowych przy ul. Radomskiej 20 c i ul. Massalskiego 3. Urządzenia będzie można tam przynosić w każdą pierwszą sobotę miesiąca.

Natomiast całodobowy punkt zbiórki odpadów będzie działał w podkieleckim Piekoszowie - w siedzibie firmy, która pośredniczy w odbiorze urządzeń.

Mieszkańcy Kielc będą mogli także bezpłatnie pozbyć się wielkogabarytowych elektrośmieci, które będą odbierane bezpośrednio z domów. Muszą zgłosić taką potrzebę pod numerem telefonu 2222 333 00 lub wypełnić formularz na stronie www. elektrośmieci. pl.

- Osoby zamawiające odbiór dużych odpadów z domu, będą mogły przekazać także mniejsze sprzęty - mówił podczas konferencji prasowej Przemysław Kędzierski z zarządu Organizacji Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Elektro Eko.

W ramach programu utworzono Fundusz Oświatowy, który umożliwi 14 szkołom podstawowym z Kielc pozyskanie darmowych pomocy dydaktycznych. Placówki, za zebrane przez uczniów elektrośmieci, będą otrzymywały kupony z punktami. Będzie je można potem wymieniać na tablice multimedialne, rzutniki czy szkolne meble. Także mieszkańcy, oddający w punktach zbiórki własne urządzenia, będą mogli odebrać kupony funduszu i przekazać je wybranym szkołom.

Jak powiedział dziennikarzom wiceprezydent Kielc Czesław Gruszewski, przystąpienie miasta do programu jest okazją dla kielczan do legalnego i bezpiecznego dla środowiska pozbywania się nieprzydatnego lub zepsutego sprzętu AGD i urządzeń elektrycznych.

Od lipca ub. roku w Kielcach funkcjonuje punkt selektywnego odbioru odpadów komunalnych "Odrzutownia", utworzony przez samorząd. Można też zamówić odbiór nieużywanych urządzeń z domów, ale za transport trzeba zapłacić.

Elektrośmieci to wszystkie urządzenia działające na prąd lub baterie. Uznawane są za odpady niebezpieczne, które muszą być poddawane procesom odzysku i recyklingu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.