Ekologia: WFOŚiGW wspiera harcerzy

1376049235 h12

fot: WFOŚiGW Katowice

Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach oraz wicewojewoda śląski Andrzej Pilot zwiedzili niedawno bazy letnie w Kokotku koło Lublińca, gdzie przebywa ponad 200 harcerzy z całej Polski uczestniczących w ekologicznych obozach letnich.

fot: WFOŚiGW Katowice

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

Ponad dwa lata temu, przy Śląskiej Chorągwi ZHP powołano Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Jego funkcjonowanie, od początku powstania, wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW w Katowicach oraz wicewojewoda śląski Andrzej Pilot zwiedzili niedawno bazy letnie w Kokotku koło Lublińca, gdzie przebywa ponad 200 harcerzy z całej Polski uczestniczących w ekologicznych obozach letnich - informuje katowicki WFOŚiGW.

W trakcie obozów harcerze poszukują terenów zagrożonych ekologicznie, uczą się segregacji odpadów, składowania w workach oraz sposobów minimalizowania i utylizacji śmieci, a także bezpiecznego przebywania w lesie oraz umiejętnego zachowania w otoczeniu przyrody.

Dzięki temu - jak mówi hm. Andrzej Lichota - komendant Śląskiej Chorągwi ZHP - uczymy szacunku do przyrody i jej piękna, a harcerze stają się pełnowartościowymi partnerami dorosłych w walce o ochronę środowiska.

- Realizowany w trakcie obozów ciekawy i praktyczny program edukacji ekologicznej wdrażający młodym ludziom prośrodowiskowe codzienne nawyki jest najlepszym dowodem, że środki Funduszu wydawane na profilaktykę zdrowotną i edukację ekologiczną są pożytecznie i konkretnie wykorzystywane - stwierdziła zwiedzając obozy prezes Gabriela Lenartowicz.

Chorągiew Śląska ZHP organizując co roku letnie obozy z ekologicznym programem, w których uczestniczy ok. 2 tysięcy dzieci, jest w promowaniu i utrwalaniu proekologicznych zachowań, sprawdzonym ale nie jedynym partnerem Funduszu.

Tylko w tym roku WFOŚiGW przeznaczył na ten cel blisko półtora miliona złotych dofinansowując 15 organizacji zajmujących się profilaktyką zdrowotną dzieci, w tym: ZHP, Akcje Katolickie, PCK, Katolickie Ogniska Wychowawcze czy Towarzystwa Przyjaciół Dzieci.

Tego lata z dofinansowania Funduszu korzysta ponad 7,5 tys. dzieci wyjeżdżających zarówno na tereny czyste ekologicznie w województwie śląskim jak Wisła, Węgierska Górka, Wapiennica, Poraj, Pająk czy Jeleśnia, jak i do ośrodków w województwach zachodnio-pomorskim i pomorskim (Kołobrzeg, Jastrzębia Góra), warmińsko-mazurskim (Doba) czy małopolskim (Zakopane, Kamienica).

Szczególną wagę Fundusz przykłada do regionalnej edukacji przyrodniczej i ekologicznej realizowanej podczas wyjazdów na teren województwa śląskiego. Dlatego do wyjazdów dzieci i młodzieży do czystych ekologicznie miejscowości w regionie dopłaty WFOŚiGW są o ponad 100 procent większe.

W galerii: Prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz oraz wiewojewoda śląski Andrzej Pilot zwiedzają harcerskie bazy letnie w Kokotku koło Lublińca (zdjęcia WFOŚiGW Katowice).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.