Ekologia: WFOŚiGW potrafi wykorzystać unijne środki

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zajął drugie miejsce w ogólnopolskim rankingu Instytucji Wdrażających część środowiskową Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko - poinformowało Ministerstwo Środowiska.

Na półmetku realizacji - tego największego w historii Europy programu pomocowego - oceniano przede wszystkim sprawność i terminowość realizacji monitorowanych przez Fundusz przedsięwzięć, zwłaszcza w zakresie przygotowywanych wniosków o płatność, realizacji założeń finansowych i wdrożeń pokontrolnych.

WFOŚiGW w Katowicach pełniąc rolę Instytucji Wdrażającej podpisał umowę z 14 beneficjentami realizującymi na terenie województwa śląskiego zadania o wartości do 25 mln euro. Wszystkie zostały wyłonione w drodze konkursów. Dziesięć przedsięwzięć obejmuje zadania z zakresu gospodarki wodno-ściekowej, a cztery dotyczą gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi.

Dzięki temu nasz region otrzyma zastrzyk ponad 390 mln zł unijnej dotacji na inwestycje przekraczające 700 mln zł. Zbudowanych zostanie za te pieniądze 300 km kanalizacji sanitarnej i deszczowej, 13 km sieci wodociągowej. Powstanie 56 przepompowni, dwie nowoczesne oczyszczalnie i dwa zakłady zagospodarowania odpadów oraz kompostownia, sortownia i składowisko odpadów.

Wyróżnienie przez Ministerstwo Środowiska WFOŚiGW w Katowicach spośród 18 instytucji najlepiej wdrażających w kraju część środowiskową programu operacyjnego, to efekt dobrej pracy ekspertów Funduszu oraz sprawnej współpracy z beneficjentami europejskich projektów w województwie śląskim.

Pozyskanie i zagospodarowanie środków unijnych w tak dużej skali nie było łatwe. Często wymagało sporego zaangażowania wielu osób, długotrwałych przygotowań, żmudnego planowania i projektowania inwestycji z uwzględnieniem długofalowych skutków realizowanych projektów.

W dodatku, dla większości gmin z województwa śląskiego, wartość realizowanych inwestycji przekracza budżety jakim dysponują gminy. Sięgnięcie więc przez nie po unijne pieniądze to często jedyna realna możliwość skanalizowania i podłączenia wodociągu do gospodarstwa domowego lub uporządkowania w gminie gospodarki odpadami bez obciążania kieszeni mieszkańców. Już teraz można powiedzieć, że wykorzystaliśmy tę szansę.

Fundusz swoją misje realizuje nie tylko poprzez Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Świadectwem jego aktywności może być ubiegły, rekordowy rok. Wtedy katowicki WFOŚiGW przeznaczył prawie pół miliarda złotych dofinansowania na rozmaite przedsięwzięcia proekologiczne.

W 2011 r. największe wsparcie Funduszu otrzymały działania związane z ochroną atmosfery, zwłaszcza z oszczędnością energii i wykorzystywaniem jej odnawialnych i innych proekologicznych źródeł. Zapotrzebowanie na dofinansowanie tych zadań było w 2011 roku o ponad 100 mln zł większe niż rok wcześniej.

W tym roku Fundusz także nie zwalnia tempa, a kolejne proekologiczne inwestycje pojawiają się na terenie województwa śląskiego.

W galerii: Akcje i inwestycje realizowane pod egidą Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki i Wodnej w Katowicach. (zdjęcia: Andrzej Bęben, Maciej Dorosiński, Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.