Ekologia: WFOŚiGW doradza i koordynuje

fot: Kajetan Berezowski

Konsultacje pomagają w aktualizacji listy przedsięwzięć priorytetowych, a wiedza i doświadczenie beneficjentów, pozwala być na bieżąco ze wszystkimi wyzwaniami

fot: Kajetan Berezowski

O przyszłorocznej perspektywie finansowej rozmawiali w Katowicach eksperci Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych i przedsiębiorstw gminnych.

- Cieszy fakt, że zgłaszają się do nas także zupełnie nowe podmioty, które nie korzystały z naszej oferty pomocy w latach poprzednich. Prawdopodobnie uległy już zmniejszeniu premie termoizolacyjne i zaszła konieczność poszukiwania nowych źródeł finansowania tego rodzaju przedsięwzięć. Potencjalnym beneficjentom proponujemy realizację przynajmniej dwóch zadań jednocześnie, np. wymianę azbestu na nowoczesne ocieplenie. Jest też spore zainteresowanie modernizacją oświetlenia i wymianą czujników do napędu dźwigów. Środki mamy, każdy je otrzyma, choć procedury są nieco rozciągnięte w czasie – przyznał Łukasz Frydel.

Przedstawiciele Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej od kilku już lat wykorzystują środki na termorenowację.

- Ciekawi jesteśmy, na jakich zasadach w 2018 r. będzie można skorzystać z oferowanych dotacji i pożyczek. Z pewnością po nie sięgniemy, ponieważ mamy dobre doświadczenia z WFOŚiGW z lat poprzednich – zauważyła Grażyna Kula z ChSM.

W Zabrzu z kolei zdejmują azbest z budynków.

- Naszą substancję mieszkaniową chcemy ponadto sukcesywnie docieplać i podłączać do ciepłowni. Choć plany realizujemy na bieżąco, to do finiszu jeszcze daleko, stąd nasza obecność na konsultacji. Korzystaliśmy ze środków programu „Kawka”. Na pewno dzięki dotacjom i pożyczkom da się zrobić więcej – przyznał Robert Mach, reprezentujący Górniczą Spółdzielnię Mieszkaniową Luiza w Zabrzu.

- Konsultacje pomagają w aktualizacji listy przedsięwzięć priorytetowych, a wiedza i doświadczenie beneficjentów, pozwala być na bieżąco ze wszystkimi wyzwaniami. Dzięki tym spotkaniom mamy poczucie i potwierdzenie, że Fundusz we właściwy sposób realizuje swoją misję, dbając poprawę stanu środowiska naturalnego w województwie – powiedział Andrzej Pilot, prezes zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

Spotkania WFOŚiGW z potencjalnymi beneficjentami na stałe już weszły do kalendarza działań Funduszu stanowiąc istotny element przepływu informacji. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.