Ekologia: w radzionkowskim królestwie natury

fot: Kajetan Berezowski

Przy ogrodzie botanicznym w Radzionkowie działać będzie również Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej

fot: Kajetan Berezowski

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

W niedzielę, 24 maja br., zostanie uroczyście otwarty Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie. Jest on częścią Związku Stowarzyszeń Śląski Ogród Botaniczny, do którego należy również ogród w Mikołowie. Głównym celem działalności tych dwóch miejsc jest czynna ochrona gatunków roślin zagrożonych w środowisku naturalnym oraz rzadkich zbiorowisk roślinnych.

Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie zajmuje ponad 16 ha powierzchni. Jest ogrodem nietypowym - bo siedliskowym. Większość powierzchni przeznaczono pod siedliska naturalne, ale zlokalizowano tam również tradycyjne kolekcje roślin ozdobnych. Radzionkowski ogród jest stosunkowy młody. Jego historia sięga 2009 r. Wówczas to gmina Radzionków i Śląski Ogród Botaniczny Związek Stowarzyszeń podpisały porozumienie o jego utworzeniu. Na ogród botaniczny przeznaczono obszar zajmujący ponad 16 ha. Obejmuje on część Księżej Góry - dwa nieczynne już kamieniołomy, fragmenty zadrzewień, muraw, nieużytków, pól uprawnych i dwa naturalne oczka wodne.

Ciekawostką może być z pewnością fakt, że w 2010 r. utworzono infrastrukturę pod pierwszą kolekcję - muraw ciepłolubnych, a dwa lata później utworzono infrastrukturę pod przenoszone fragmenty zbiorowisk roślinnych z lotniska w Pyrzowicach. Było to spore przedsięwzięcie logistyczne i trwało ponad roki, do 2013 r. Wtedy też zaczęły się prace związane z tworzeniem pozostałych kolekcji ogrodu, dendrologicznej, sadowniczej, roślin ozdobnych, łąk oraz całej infrastruktury, od systemu nawodnienia po oświetlenie dróg i ścieżek spacerowych. Prace te zostały zakończone w listopadzie 2014 r.

Przy radzionkowskim ogrodzie działać będzie także Regionalna Stacja Edukacji Ekologicznej wyposażona w laboratorium i pracownię. Prowadzone będą w nich zajęcia z dziedziny geografii, przyrody oraz botaniki, zarówno dla młodzieży, jak i dla dorosłych.

Patronem merytorycznym przedsięwzięcia jest Śląski Ogród Botaniczny w Mikołowie, który od lat prowadzi programy edukacyjne. Większość z nich zrealizowano dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W latach 2003-2014 Śląski Ogród Botaniczny realizował ponad 60 projektów na kwotę 3,5 mln zł. Część z nich, na kwotę 1,33 mln zł, wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W galerii: Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie (zdjęcia Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.