Ekologia: otwarto kolejne zielone pracownie

fot: Kajetan Berezowski

W konkursach ogłoszonych przez Fundusz zwyciężyły najlepsze projekty opracowane wspólnie przez nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów województwa śląskiego

fot: Kajetan Berezowski

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

Dzięki środkom pochodzącym z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach "zielone pracownie" powstają jak przysłowiowe grzyby po deszczu.

Przypomnijmy, że w konkursach ogłoszonych przez Fundusz zwyciężyły najlepsze projekty opracowane wspólnie przez nauczycieli i uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów województwa śląskiego. Jedna z najlepiej wyposażonych "zielonych pracowni" urządzona została w Szkole Podstawowej nr 15 im. ks. Jana Dzierżonia przy ul Czołgistów w Zabrzu.

Eko-Strefa Młodego Badacza została wyposażona w zestawy mikroskopów z preparatami, przyrządy do badania wód i gleby oraz nowoczesny sprzęt elektroniczny. W pracowni znalazło się także miejsce na kącik szperacza i globtrotera z czasopismami przyrodniczymi oraz grami edukacyjnymi dla najmłodszych. Kolejna zabrzańska "zielona pracownia" pod nazwą Świat Odkrywców Przyrody otworzyła swoje podwoje w Szkole Podstawowej nr 26. Łączna kwota ich dofinansowania z WFOŚiGW obydwu placówek sięgnęła 65 tys. zł. W październiku br. otworzyły swe podwoje trzy zielone pracownie w gminie Pilchowice. Dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu w łącznej wysokości 41.772,70 zł utworzono pracownie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wilczy (15.671,17 zł). Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żernicy (12.607,17 zł) i Zespole Szkół w Pilchowicach (13.494,36 zł).

Zielone pracownie w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wilczy i w Zespole Szkół w Pilchowicach będą służyły uczniom z klas IV - VI szkoły podstawowej podczas zajęć przyrody. Pracownia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Żernicy będzie wykorzystywana zarówno przez uczniów szkoły podstawowej, jak i gimnazjum. Ich wyposażenie stanowi sprzęt laboratoryjny, mikroskopy, zestawy pomocy dydaktycznych oraz sprzęt multimedialny, w tym projektor, aparat fotograficzny, laptop, rzutnik, ekran multimedialny. Pracownie umeblowano w stoliki jedno i dwuosobowe, krzesła, regały i szafki, tablicę oraz pojemniki na pomoce dydaktyczne.

"Zielonych pracowni" z prawdziwego zdarzenia doczekały się również bytomskie podstawówki. 3 bm. Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW otworzył dwie. Jedna rozpoczęła działalność w Szkole Podstawowej nr 37 i otrzymała z funduszu dofinansowanie w wysokości 19 tys. zł, drugą otwarto w Gimnazjum nr 2. WFOŚiGW przekazał szkole na jej wyposażenie kwotę 30.240 zł.

Warto przy okazji wspomnieć, że w październiku br. WFOŚiGW ogłosił kolejnykonkurs Zielona Pracownia 2016, który przeznaczony jest dla organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego. Jego celem jest dofinansowanie w formie dotacji najlepszych wniosków dotyczących utworzenia ekopracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych. Dofinansowane zostaną najciekawsze projekty mające szanse wpłynąć na polepszenie warunków nauczania oraz wyróżnią się kreatywnością i pomysłowością.

W galerii: zielona pracownia w Szkole Podstawowej nr 15 im. ks. Jana Dzierżonia przy ul Czołgistów w Zabrzu (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.