Ekologia: otwarto kolejne Zielone Pracownie

fot: WFOŚiGW w Katowicach

Młodzi mieszkańcy Paniówek uświetnili otwarcie Zielonej Pracowni występami artystycznymi i wspólną zabawą

fot: WFOŚiGW w Katowicach

+10 Zobacz galerię

Galeria
(13 zdjęć)

Dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także zaangażowaniu nauczycieli i uczniów w Szkole Podstawowej nr 11 w Tarnowskich Górach otwarto Zieloną Pracownię.

Zaproszeni goście, z prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Andrzejem Pilotem, obejrzeli program artystyczny w wykonaniu zespołu wokalnego "Bagatela" oraz zespołu muzycznego klasy III c. Widowisko zatytułowane "Kolorowy wiatr" przeniosło uczestników w świat przyrody, do pomieszczeń, w których mieści się eko-pracownia. Uczniowie klasy VII c. i zaproszeni goście brali udział w pokazowej lekcji z biologii. Zielona Pracownia została wyposażona w tablice multimedialna, na której można wyświetlać materiały zgromadzone na dysku komputera.

Kolejną Zieloną Pracownie otwarto w tarnogórskiej Szkole Podstawowej nr 12.

Powiat tarnogórski
Powiat tarnogórski jest obecnie w ścisłej czołówce, jeśli chodzi o realizację projektu Zielonych Pracowni. Mają je już Szkół Podstawowa nr 8 im. Pułku 3. Ułanów Śląskich w Tarnowskich Górach, Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach, Szkoła Podstawowa w Kopienicy, Szkoła Podstawowa nr 9 w Tarnowskich Górach, Szkoła Podstawowa nr 4 w Radzionkowie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Miasteczku Śląskim i Szkoła Podstawowa w Ziemięcicach. Wyróżnienia za projekty otrzymały: Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach - laptop oraz Szkoła Podstawowa w Czekanowie - mikroskop.

– Cieszy mnie bardzo, że na terenie powiatu tarnogórskiego pracownie powstaną również w szkole w Czekanowie, Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach, a także w dwóch tarnogórskich podstawówkach, w Bobrownikach Śląskich i Reptach Śląskich – przyznał Andrzej Pilot.

Paniówki
24 listopada tego roku otwarto także Zieloną Pracownie w Paniówkach w gminie Gierałtowice. Została ona wyposażona w nowoczesne zaplecze techniczno-informatyczne i różnorodne środki dydaktyczne powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. W szkole powstało miejsce przyjazne uczniom, w którym zdobywanie wiedzy kojarzy się z odkrywaniem, badaniem i samodzielnym poznaniem świata. Zielona Pracownia jest też miejscem inspirującym do działań na rzecz ochrony środowiska.

Przecięcia wstęgi dokonała dyrektor Małgorzata Wiśniewska wspólnie z Ewa Cofałą z Zespołu Ochrony Przyrody, Edukacji Ekologicznej i Profilaktyki Zdrowotnej WFOŚiGW oraz wicewójtem Gierałtowic Tomaszem Kowolem. W uroczystości uczestniczyli również pracownicy Urzędu Gminy w Gierałtowicach, oraz zaproszeni dyrektorzy placówek oświatowych gminy. Wartość projektu wyniosła 30 tys. zł, z czego 24 tys. zł finansował WFOŚiGW, natomiast 6 tys. zł stanowił wkład własny.

W galerii: otwarcie Zielonej Pracowni w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Paniówkach, czwartek 24 listopada (zdjęcia WFOŚiGW w Katowicach)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.