Ekologia: Kanada występuje z protokołu z Kioto

CO2 3

fot: ARC

Zwiększenia do 30 proc. celu redukcji emisji CO2 do 2020 r. domagają się w Parlamencie Europejskim Zieloni i lewica

fot: ARC

Kilkadziesiąt godzin po zakończeniu konferencji klimatycznej w Durbanie Kanada ogłosiła wystąpienie z protokołu z Kioto. Korzystamy ze swego prawa i formalnie wychodzimy z Kioto - oświadczył w poniedziałek 12 grudnia minister ochrony środowiska tego kraju Peter Kent. Argumentował, że Kanada przyczynia się do światowej emisji dwutlenku węgla tylko w dwóch procentach, zaś kraje takie jak Indie czy Chiny, które najbardziej zanieczyszczają atmosferę gazami cieplarnianymi, nie są zobowiązane przez protokół z Kioto do redukcji emisji.

Kent już wcześniej wielokrotnie powtarzał, że protokół z Kioto to już "sprawa przeszłości" i że Kanada nie zgodzi się na jego przedłużenie.

W ostatni weekend uczestnicy szczytu klimatycznego w Durbanie zgodzili się na przedłużenie protokołu z Kioto - umowy o redukcji emisji gazów cieplarnianych - i zawarcie w 2015 roku nowego paktu klimatycznego.

Przypuszczenia o możliwym wycofaniu się Kanady z protokołu z Kioto krążyły od dawna, tym bardziej że rządzący obecnie konserwatyści zapowiadali taką decyzję od 2006 r. Jak tłumaczył w poniedziałek w Ottawie Kent, decyzja o wystąpieniu z protokołu z Kioto jest podyktowana obecną sytuacją ekonomiczną i pozwoli rządowi zaoszczędzić ok. 14 mld dolarów kanadyjskich, które Kanada musiałaby zapłacić jako kary za brak zapowiadanych wcześniej redukcji emisji.

Kent, który reprezentuje obecny konserwatywny rząd Kanady, obwinił liberalnych poprzedników, podpisujący protokół pod koniec lat 90. XX wieku, o brak działań, które rzeczywiście zmniejszyłyby zanieczyszczanie środowiska przez Kanadę. Rząd Stephena Harpera przyjął jako obecny cel redukcję emisji CO2 o 17 proc. w stosunku do poziomu z 2005 r. Protokół z Kioto zakładał redukcję emisji gazów cieplarnianych poniżej poziomu z 1990 r.

Jak cytowała telewizja CBC, Kent argumentował, że Kanada przyczynia się do światowej emisji dwutlenku węgla tylko w dwóch procentach, zaś kraje takie jak Indie czy Chiny, które najbardziej zanieczyszczają atmosferę gazami cieplarnianymi, nie są zobowiązane przez protokół z Kioto do redukcji emisji. Rząd kanadyjski jest zdania, że porozumienia z Kopenhagi i Cancun, negocjowane w latach 2009 i 2010, są lepszym rozwiązaniem. Agencja The Canadian Press cytowała Kenta, który już kilka dni temu podkreślał, że protokół z Kioto dotyczy tylko niecałych 30 proc. światowych emisji gazów cieplarnianych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jubileuszowy Festiwal Orkiestr Dętych. I znów pięknie nam zagrały!

W sobotę 22 sierpnia w parku im. Augustyna Kozioła w Rudzie Śląskiej odbył się 25. już Festiwal Orkiestr Dętych. Jak zwykle miłośnicy orkiestr mogli liczyć na świetną zabawę, wysłuchali, oprócz tradycyjnych śląskich melodii, światowe przeboje muzyki rozrywkowej. 

Likwidacja, czyli co dalej z naszą kopalnią

O czym pisaliśmy 30 lat temu? Przede wszystkim o likwidacji KWK Żory i wypadku w kopalni Szczygłowice. Ale w 33. numerze „Trybuny Górniczej” z 22 sierpnia 1996 r. znalazło się wiele innych interesujących tematów.

Co już zrobiono w sprawie JSW?

Na swoim facebookowym profilu minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podsumował, co już udało się zrobić w sprawie Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Napisał m.in. o braku odwagi decydentów w zakresie wdrożenia głębokiej restrukturyzacji, która mogłaby ustabilizować finanse spółki w trudnych czasach.

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A-

Agencja Fitch potwierdziła w piątek rating Polski na poziomie A- i jednocześnie utrzymała negatywną perspektywę ratingu - podało w piątek Ministerstwo Finansów. Fitch spodziewa się, że deficyt finansów publicznych w 2027 r. wyniesie 6,7 proc. a wzrost PKB wyniesie 2,9 proc.