Ekologia: Fundusz dba o powietrze w regionie (GALERIA)

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

Blisko 12 mln zł trafi do 22 gmin z województwa śląskiego realizujących obszarowe programy ograniczania emisji zanieczyszczeń powietrza do atmosfery z budynków mieszkalnych. Środki będą pochodzić z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i pozwolą na zmniejszenie emisji spalin w tych miejscowościach. Szacuje się, że uda się zredukować 77 ton pyłu, 33 tony dwutlenku siarki i blisko 4 tys. ton tlenków węgla.

Wśród gmin ubiegających się w Funduszu o tego rodzaju wsparcie, jedną z największych dofinansowań uzyskało Bielsko-Biała. W mieście do końca 2012 roku zaplanowano wymianę 150 przestarzałych pieców opalanych węglem w indywidualnych domach. Będzie to kolejny etap wdrażania kompleksowego programu ograniczania niskiej emisji w Bielsku-Białej.

Do tej pory w jego ramach zmodernizowano 650 kotłowni w budynkach jednorodzinnych, co pozwoliło zmniejszyć emisję zanieczyszczeń powietrza nad miastem o ponad 4 tys. ton rocznie.

Teraz, dzięki udzielonej Gminie przez Zarząd Funduszu preferencyjnej pożyczce w wysokości 750 tys. zł, mieszkańcy mogą otrzymać dotacje w wysokości ok. 5 tys. złotych na likwidację u siebie starych kotłów węglowych lub pieców kaflowych i wymienić je na źródła gazowe, elektryczne, pompy ciepła lub atestowane ekologiczne kotły retortowe.

Katowicki Fundusz już dziesięć lat temu - jako pierwszy w kraju - wprowadził tego rodzaju dofinansowanie z publicznych środków dla indywidualnych właścicieli domów.

Od tego czasu samorządy z woj. śląskiego, po opracowaniu i zatwierdzeniu przez radę gminy obszarowego programu ograniczenia niskiej emisji, mogą ubiegać się o uzyskanie preferencyjnej pożyczki z WFOŚiGW pozwalającej, dofinansować w formie dotacji dla właścicieli domów jednorodzinnych, wymianę przestarzałych, nieekologicznych pieców.

Z tego rodzaju wsparcia skorzystało już ok. 70 gmin, w 50 przewidziano zastosowanie odnawialnych źródeł energii, głównie instalacji solarnych. Ze środków Funduszu na te działania wydano ok. 150 mln zł.

W galerii: Tablica informacyjna w Katowicach (przy ul. Jagiellońskiej), która na bieżąco informuje o jakości powietrza, 18 lipca 2012 r. (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portalgorniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.