Ekologia: dążąc do budownictwa zero-emisyjnego (GALERIA)

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Dr Stanisław Grygierczyk z Euro-Centrum ocenia, że obraz budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce zmienia się. Jeszcze kilka lat temu rozwiązania oparte na OZE były dla wielu nowością. Dziś inwestor budujący dom z reguły wie, o co zapytać, potrafi zweryfikować informacje przekazywane przez doradców handlowych, szuka także wiedzy w internecie

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

+11 Zobacz galerię

Galeria
(14 zdjęć)

W połowie tego roku, na terenie Euro-Centrum w Katowicach ma zostać oddany do użytku tzw. biurowiec pasywny. - To budynek, który na metr kwadratowy zużywać będzie 15 kW energii rocznie (na potrzeby ogrzewania), przy czym przeciętne współczesne budynki zużywają 120 - wyjaśnił Roman Trzaskalik, prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum, podczas spotkania z przedstawicielami m.in. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a w piątek 18 stycznia.

Była to okazja to rozmowy na temat technologii stosowanych w budowie budynków pasywnych i niskoenergetycznych. Na początku roku, w drodze przetargu przeprowadzonego przez WFOŚiGW wyłoniono bowiem bank, który w latach 2013 i 2014 udzielać będzie osobom fizycznym kredytów preferencyjnych ze środków Funduszu na budowę domów energooszczędnych.

24 kredytów na łączną sumę 1,76 mln zł udzielono w pilotażowym etapie projektu wspierania budowy energooszczędnych domów mieszkalnych, który wdrożył w 2011 r. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki w Katowicach. - Zainteresowanie w pilotażowym etapie było duże, a program się sprawdził, rada nadzorcza zdecydowała więc o kontynuowaniu programu w latach 2013 i 2014, zwiększając pulę środków i wprowadzając pewne zmiany, wynikające ze zdobytego już doświadczenia - powiedziała kierownik zespołu ochrony atmosfery i powierzchni ziemi WFOŚiGW Ewa Maniecka.

W kolejnym etapie pula środków wynosić będzie 3 mln zł. Ustalono też, że dom ma mieć wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową niższy od 60 kilowatogodzin na metr kwadratowy rocznie. Wydłużono także okres spłaty kredytu z 7 do 12 lat.

- Mogę chyba śmiało powiedzieć, że jest to spotkanie przyjaciół Funduszu, ale i przyjaciół ekologii(...) Chcemy przekazywać i korzystać z doświadczeń już zrealizowanych projektów - podkreśliła prezes WFOŚiGW Gabriela Lenartowicz, która podkreśliła, że Unia Europejska, a w tym także Polska stoją przed wyzwaniami takimi jak pakiet energetyczno-klimatyczny i trzeba szukać sposobów by chronić klimat ale i "kieszenie" obywateli.

- Parlament Europejski przyjął dyrektywę o budownictwie zero-emisyjnym. Oznacza to, dążenie do budowania budynków, osiągających najmniejszą emisję CO2 towarzyszącą ogrzewaniu jak to tylko możliwe w danych warunkach - wyjaśniła prezes WFOŚiGW.

Po krótkim spotkaniu, podczas którego omówiono kwestie finansowania budowę budynków niskoenergetycznych oraz kwestie technologiczne, związane z takimi projektami, zgromadzeni w Euro-Cnetrum goście, zostali oprowadzeni po terenach Parku. W rolę przewodnika wcielił się dr Stanisław Grygierczyk, koordynator ds. naukowych i środowiskowych PNT Euro-Centrum.

W czerwcu tego roku oddany do użytku ma tam być wspomniany biurowiec pasywny, a już działa tam biurowiec niskoenertgetyczny. Jego zużycie energii - dzieki stosowaniu m.in odnawialnych źródeł energii, oraz technologii zmniejszających utraty ciepła - na m. kw. wynosi 32 kw rocznie. W pobliżu znajduje się też laboratorium, gdzie testowane są nowe technologie, tworzone na potrzeby budownictwa niskoenergetycznego.

***

Park Naukowo-Technologiczny w Euro-Centrum, jako instytucja otoczenia biznesu, tworzy infrastrukturę przystosowaną do powstawania i rozwoju przedsiębiorstw, prowadzących działalność badawczą lub innowacyjną w sferze poszanowania energii i jej odnawialnych źródeł. Park udostępnia laboratoria ze sprzętem badawczym oraz oferuje usługi szkoleniowe
i doradcze.

Na terenie Parku działa Centrum Szkoleniowe Nowoczesnych Technik Grzewczych z pracownią warsztatową kotłów małej mocy na paliwa stałe oraz Centrum Testowania Systemów Solarnych wyposażone w stacjonarny symulator słoneczny. Zaplecze naukowe Parku zapewnia współpraca
z doświadczonymi ośrodkami badawczymi, m.in. Akademią Górniczo-Hutniczą, Politechniką Śląską, Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach oraz Politechniką Krakowską.

W galerii: Spotkanie zarządu Euro-Centrum, przedstawicielstwa Banku Ochrony Środowiska i WFOŚiGW w Katowicach, 18 stycznia 2013 r. (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.