Ekologia: Chorzów zbiera elektrośmieci

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Niewłaściwe przetwarzanie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przyczynia się do zwiększenia zanieczyszczenia powietrza

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Specjalny pojemnik na drobne elektrośmieci, jak baterie, żarówki czy drobne urządzenia elektroniczne, ustawił na chorzowskim rynku tamtejszy samorząd. To kolejne działanie miasta, które stara się zwiększyć udział segregowanych odpadów i edukować mieszkańców.

Miasto skorzystało tu z jednego z dostępnych na rynku urządzeń do zbiórki drobnych elektroodpadów. Do siedmiu osobnych otworów - dopasowanych kształtem i wielkością - można wrzucać zużyte: płyty CD, drobne urządzenia elektroniczne (np. kalkulatory, piloty, myszki), stare telefony komórkowe i ładowarki, zużyte baterie oraz żarówki (energooszczędne i zwykłe).

Władze Chorzowa akcentują, że tego typu przedmiotów nie można wyrzucać do normalnych koszy na śmieci. Są to odpady niebezpieczne - zawierające groźne dla zdrowia substancje. Aby możliwie upowszechniać wiedzę o tym miasto wykorzystało urządzenie, które łączy funkcje pojemnika do zbiórki takich przedmiotów z powierzchnią reklamowo-informacyjną.

Taki punkt zbiórki elektroodpadów stanął w jednym z najbardziej uczęszczanych w Chorzowie miejsc - przy centrum przesiadkowym w północno-wschodniej części rynku. W tym głównym węźle komunikacyjnym miasta zbiegają się przejeżdżające przez jego centralną część linie tramwajowe (obecnie osiem) i autobusowe (ponad 20).

Wiosną tego roku chorzowski samorząd rozpoczął serię działań wobec wyników badań składu odpadów komunalnych. Wynikało z nich, że wielu mieszkańców, mimo deklaracji, nie segreguje odpadów - mimo licznych akcji informacyjnych, pikników ekologicznych i bezpłatnych kalendarzy z rozpiską wywozu odpadów.

W tej sytuacji Chorzów rozpoczął drugi etap tzw. "reformy śmieciowej". Wiosną na pojemnikach na zmieszane odpady zaczęły pojawiać się kolorowe naklejki, będące świadectwem kontroli prawidłowości segregacji śmieci. W razie stwierdzonych naruszeń pierwszym krokiem stały się ostrzeżenia; jako kolejny zapowiedziano podwyższenie opłat za ich wywóz.

W czerwcu wydłużono godziny otwarcia punktu SORCIK, do którego mieszkańcy mogą przywozić odpady problemowe. Od 1 września obniżono natomiast stawki za wywóz odpadów dla osób deklarujących ich segregację - 14 zł na 12 zł za jedną osobę za miesiąc (dla niesegregujących to 20 zł na miesiąc).

Chorzowski samorząd przypomina, że zasady segregacji odpadów wyjaśnia w Chorzowie bezpłatna publikacja "Nasz hasiok" (Nasz śmietnik - PAP), co roku kolportowana wśród wszystkich mieszkańców. Znajdują się tam także m.in. harmonogramy odbioru np. odpadów wielkogabarytowych czy wskazówki związane z odpadami elektronicznymi czy niebezpiecznymi. Podobne informacje można znaleźć w przejrzystym serwisie odpady.chorzow.eu.

Działania chorzowskiego samorządu w tym zakresie są zgodne z celami wojewódzkiego planu gospodarki odpadami. Przyjęty w kwietniu br. plan dla woj. śląskiego stawia m.in. na restrykcyjną, selektywną zbiórkę u źródła. Jest to związane z unijnym wezwaniem dotyczącym przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych na poziomie 65 proc. (w tym 75 proc. dla odpadów opakowaniowych) do 2030 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.