Ekologia: BOŚ wesprze budownictwo energooszczędne (GALERIA)

fot: Maciej Dorosiński

W 2011 r. "zielona" energia stanowiła w Polsce 10,4 proc. ogólnej konsumpcji energii

fot: Maciej Dorosiński

+9 Zobacz galerię

Galeria
(12 zdjęć)

Wyłoniono bank, który w latach 2013 i 2014 udzielać będzie osobom fizycznym kredytów preferencyjnych ze środków Funduszu na budowę domów energooszczędnych. W wyniku przetargu, ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, został nim Bank Ochrony Środowiska - informuje WFOŚiGW.

Gabriela Lenartowicz - prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Agnieszka Lemanik i Rafał Cieślawski - dyrektorzy Oddziałów Banku Ochrony Środowiska w Częstochowie i w Katowicach, w piątek 21 grudnia podpisali umowę, na mocy której ze środków Funduszu przeznaczonych zostanie 3 mln złotych na wsparcie budowy domów niskoenergetycznych.

- Preferencyjne kredyty obejmą zakup i montaż urządzeń niekonwencjonalnych źródeł ciepła (pompy ciepła, kolektory słoneczne), układów wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (tylko dla układów dla których odzysk ciepła wynosi min. 75 proc.), systemu wymiennika gruntowego, instalacji ogrzewania, materiałów izolacyjnych ścian, stropów, dachów, posadzek, a także stolarki okiennej i drzwiowej - informuje WFOŚiGW.

Jako obiekt energooszczędny uznano taki, dla którego wskaźnik zapotrzebowania na energię końcową (z wyłączeniem energii na przygotowanie ciepłej wody) będzie niższy od 50 kWh na metr kwadratowy rocznie.

Okres spłaty kredytu wraz z karencją wynosi 13 lat, a oprocentowanie określono do 0,95 stopy redyskota weksli, lecz nie mniej niż 3,5 proc. w stosunku rocznym. Maksymalna kwota udzielonego wsparcia to 200 tys. zł.

WFOŚiGW w Katowicach był pierwszą w Polsce instytucją, która już dwa lata temu uruchomiła pilotażową bankową linię kredytową na te cele, finansowaną ze środków publicznych. W ramach pilotażowego programu podpisano umowy z piętnastoma podmiotami, wykorzystując pulę dostępnych środków niemal w 80 proc. W nowym programie wykorzystano dotychczasowe doświadczenia i zmieniono nieco zasady, by łatwiej było o ten kredyt.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady Europy zobowiązała kraje członkowskie do budowy po 31 grudnia 2020 r. budynków o niemal zerowym zużyciu energii. Większość nowych budynków w Austrii, Szwajcarii czy Niemczech już teraz ma charakter pasywny lub zeroenergetyczny.

W Polsce uchwalona w 2011 r. ustawa o efektywności energetycznej przewiduje wzorcową rolę sektora publicznego w podnoszeniu efektywności energetycznej, co przyczyniło się do wzrostu zainteresowania budownictwem energooszczędnym, szczególnie wśród instytucji użyteczności publicznej.

Przypomnijmy, że jedną z bardziej widowiskowych okazji do przemyśleń i rozmowy o podjęciu kroków w kierunku sprostania unijnym wymogom była inauguracja energooszczędnego biurowca Goeppert-Mayer w Katowicach. Odbyła się ona w czwartek 30 sierpnia na terenie Górnośląskiego Parku Przemysłowego.

Przybywa także prywatnych osób zaangażowanych w budowanie domów oszczędzających energię, a tym samym chroniących środowisko. Dlatego wspieranie budowy niskoenergetycznych obiektów jest jednym z priorytetowych zadań katowickiego Funduszu, zwłaszcza, że wartość strat związanych z utratą ciepła przy ogrzewaniu mieszkań jest wciąż u nas zbyt duża i sięga ponad 10 mld zł rocznie.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania preferencyjnych kredytów na budowę domów niskoenergetycznych dostępne będą w oddziałach Banku Ochrony Środowiska w Katowicach i Częstochowie.

W galerii: Przykłady budowli energooszczędnych (zdjęcia Krystian Krawczyk, Jarosław Galusek, Maciej Dorosiński, Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.