Ekolodzy: kolejne obszary Puszczy Amazońskiej pod ochroną

Rząd Peru objął dodatkową ochroną 600 tys. ha Puszczy Amazońskiej - poinformowała organizacja WWF. Obszar ten odpowiada dwóm trzecim powierzchni woj. opolskiego. Trzy nowe obszary chronione połączą cenne ostoje przyrody w Peru, Ekwadorze i Kolumbii.

Organizacja zwraca uwagę, że jest to cenna inicjatywa. - Lasy deszczowe Amazonii cieszą się największą różnorodnością biologiczną na świecie. Żyje tu ponad 10 proc. wszystkich gatunków roślin i zwierząt, jakie występują na Ziemi. WWF szacuje, że w Amazonii średnio co trzy dni odkrywany jest nowy gatunek roślin i zwierząt. Tylko w latach 1999-2009 odkryliśmy 1,2 tys. nowych gatunków, w tym blisko 650 gatunków roślin, 260 ryb, 220 płazów, 55 gadów, 40 ssaków i 15 ptaków - wyjaśniła organizacja na stronie internetowej.

Ekolodzy przypominają jednak, że rocznie w Amazonii m.in. pod uprawy oraz pastwiska dla zwierząt wycina się ok. 27 tys. km kw. lasów - to pawie tyle, ile wynosi powierzchnia Belgii. Przyczyną tego jest rozwijający się na świecie, a szczególnie w Ameryce Łacińskiej, rynek produktów mięsnych, sojowych i biopaliw, napędzający popyt na ziemię.

Problemem jest także nielegalna wycinka oraz coraz większe zapotrzebowanie na drewno. - Jednym z głównych odbiorców drewna z lasów deszczowych jest Unia Europejska, która co roku importuje aż 20 mln m3 drewna, m.in. z Amazonii - zaznaczyła WWF.

Ekolodzy przypominają, żeby przy kupnie egzotycznych mebli czy podłóg zwracać uwagę na to, czy produkty te mają odpowiednie certyfikaty mówiące o tym, iż pochodzą z legalnych wycinek.

WWF podkreśliła, że Amazonia jest cenna nie tylko ze względu na swoją różnorodność biologiczną, ale i także na możliwości absorpcyjne dwutlenku węgla. "Zielone płuca Ziemi" gromadzą do 140 mld ton CO2. - Wypuszczenie do atmosfery nawet części tego zapasu przez dalsze wylesienie i zmianę przeznaczenia gruntów przyspieszy proces globalnego ocieplenia, zmieniając znacząco standard życia, do którego przywykliśmy - zaznaczają aktywiści z WWF.

Obszar Puszczy Amazońskiej obejmuje 7 mln km2, z czego ok. ponad trzy czwarte zajmują lasy deszczowe. Najwięcej, bo ok. 60 proc. Puszczy, znajduje się na terytorium Brazylii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielonka: Warunki w przemyśle wciąż nie napawają optymizmem

Warunki w przemyśle wciąż nie napawają optymizmem - ocenił główny ekonomista Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka. Jego zdaniem, polska gospodarka utknęła w fazie słabego wzrostu przy podwyższonej inflacji kosztowej.

Domański: Gospodarka w światowej czołówce wzrostu gospodarczego

Polska gospodarka pozostaje w światowej czołówce wzrostu gospodarczego; napędza go silny popyt krajowy - podkreślił minister finansów i gospodarki Andrzej Domański, który w ten sposób skomentował dane GUS o 3,5-proc. wzroście polskiego PKB w I kwartale tego roku.

Rekordowe wypłaty! Ubezpieczyciele wypłacili 5,7 mld zł z OC i AC w I kwartale

W pierwszym kwartale 2026 r. zakłady ubezpieczeń wypłaciły niemal 5,7 mld zł odszkodowań z polis komunikacyjnych OC i AC, o 11,4 proc. więcej niż rok wcześniej - podał Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Najwięcej szkód zgłaszano po zdarzeniach, do których dochodziło w poniedziałki.

Nie będzie referendów w Chorzowie i Będzinie. Za mało podpisów i uchybienia formalne

Prezydenci Chorzowa i Będzina mogą spać spokojnie. Komisarze wyborczy odrzucili wnioski o przeprowadzenie referendów w tych miastach. W Chorzowie referendum nie obędzie się z powodu zbyt małej liczny ważnych podpisów poparcia, a w Będzinie z powodu uchybień formalnych.