Ekolaury dla ekologicznego biznesu

fot: Jarosław Galusek/ARC

Ekologia zaczyna być postrzegana jako atrybut ekonomii - podkreślała Gabriela Lenartowicz, prezes WFOŚiGW

fot: Jarosław Galusek/ARC

Ekolaury to konkurs, który już od dekady jest organizowany przez Polską Izbę Ekologii. Oceniane są w nim innowacyjne przedsięwzięcia dotyczące rozwiązań technicznych w dziedzinie ochrony środowiska. Sądząc po sporym gronie tegorocznych laureatów konkursu, przedsiębiorstwa coraz częściej zaczynają postrzegać ekologię jako istotny sektor swojej działalności, który może być dochodowy.

- Ekologia zaczyna być postrzegana jako atrybut ekonomii. Jest to w tej chwili jedna z najprężniej rozwijających się dziedzin gospodarki. Do ekologii nie trzeba już dokładać, bo to ona może być źródłem dochodów. Na świecie już jest traktowana jako biznes. Biorąc pod uwagę to, że może przynosić dochody oraz obniżać koszty funkcjonowania przedsiębiorstw to jest to podwójny biznes. Coraz więcej firm rozumie ten stan rzeczy i widoczne jest to gołym okiem w postawach poszczególnych przedsiębiorstw. My mamy dość duże zaległości ale zastosowanie nowoczesnych technologii pokazuje jak wielki postęp w tej dziedzinie się dokonał. Dlatego też chcemy nagradzać takie "eko-ekonomiczne" myślenie. To w nim tkwi przyszłość naszego regionu i już w tej dziedzinie możemy być przykładem dla reszty kraju - powiedziała Gabriela Lenartowicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Prezes Funduszu znalazła się w gronie osób, które wręczały Ekoluary na uroczystej gali, 21 czerwca w katowickim kinoteatrze Rialto. W tym roku kapituła konkursu nagrodziła podmioty, których wygenerowały znaczące dla stanu środowiska w Polsce efekty ekologiczne, ekonomiczne i których doświadczenie oraz rozwiązania można zastosować w innych miejscach. W sumie przyznano 32 nagrody i wyróżnienia, w tym także Ekolaury dekady, które były związane z jubileuszową, dziesiątą edycją konkursu. Wśród nagrodzonych firm znaleźli się reprezentanci branży górniczej , między innymi, Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy coraz spółki energetyczne - Tauron i PKN Orlen.

- Cieszę się, że sprawy przybierają taki obrót, ale zostało nam jeszcze sporo zaległości, choćby w energetyce. Jest ona oparta na węglu i pewnie tak zostania ale chodzi o to, żeby byłą ona nowocześniejsza i niskoemisyjna lub jeśli będzie to możliwe zeroemisyjna. Energia już dużo kosztuje i będzie kosztować coraz więcej. Dlatego każda innowacja związana z jej produkcją, jak i wykorzystaniem przyniesie wymierne, nie tylko środowiskowe efekty - stwierdziła prezes Lenartowicz.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.