Ekogroszek z PGG dla gmin uzdrowiskowych

1685690263 karolinka pgg

fot: PGG

Dzięki spalaniu Karolinki poprawiła się nie tylko jakość powietrza, to paliwo pomaga utrzymać także dłuższą żywotność kotła

fot: PGG

Nowa generacja paliw węglowych – Karolinka 2.0 – pod takim hasłem w Polanicy Zdrój 29 maja 2023 roku odbyło się spotkanie prasowe w ramach programu promocyjno-edukacyjnego Karolinka 2.0.

Zorganizowała je Polska Grupa Górnicza i wojewoda dolnośląski przy współpracy z Instytutem Technologii Paliw i Energii z Zabrza. Udział wzięli samorządowcy z piętnastu gmin uzdrowiskowych z województwa dolnośląskiego, przedstawiciele lokalnego biznesu oraz dolnośląskich władz samorządowych.

Wśród wielu poruszonych kwestii, kluczową były możliwości skutecznego ograniczenia emisji zanieczyszczeń w przypadku zastosowania innowacyjnych paliw węglowych np. Ekogroszku Karolinka oferowanego przez PGG.

W wystąpieniach wiceprezesa PGG ds. sprzedaży Adama Gorszanowa, dyrektora ITPiE Aleksandra Sobolewskiego oraz dr inż. Katarzyny Matuszek z ITPiE z Zabrza, szczególne zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziły zagadnienia dotyczące jakości i emisji paliw oraz rezultatów uzyskiwanych w wyniku dostosowania paliwa do właściwego typu i rodzaju kotła.

Z badań przeprowadzonych przez ekspertów z Instytutu Paliw i Energii w Zabrzu w ramach Programu Polskiej Grupy Górniczej - KAROLINKA 2.0. wynika, że spalanie Ekogroszku Karolinka może zredukować emisję zanieczyszczeń nawet o 50 proc. w porównaniu do emisji towarzyszącej spalaniu tradycyjnych paliw węglowych. Specjaliści z ITPE w Zabrzu na zlecenie spółki zrealizowali pomiary na urządzeniach grzewczych zainstalowanych w jednostkach samorządowych podlegających gminom: Bojszowy, Kuźnia Raciborska i Wałcz w warunkach naturalnej eksploatacji.

Badania wykazały, że dzięki spalaniu Karolinki poprawiła się nie tylko jakość powietrza, to paliwo pomaga utrzymać także dłuższą żywotność kotła. Do tego jest bardziej wydajne, bo przy mniejszym zużyciu paliwa, pozwala produkować więcej ciepła.

PGG kontynuuje Program Karolinka 2.0 i zaprasza do udziału kolejne podmioty zużywające paliwa węglowe, w szczególności przedstawiciele PGG liczą na udział gmin uzdrowiskowych.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.