Ekogroszek Szarlej w walce ze smogiem

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Podczas ostatniego posiedzenia zarząd spółki przyjął plan techniczno-ekonomiczny na 2016 r. Niebawem dokument zostanie przekazany radzie nadzorczej spółki celem jego zatwierdzenia. Dokument ten zakłada wzrost produkcji i sprzedaży węgla przy nieznacznym spadku jednostkowych kosztów produkcji

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Smog – to realne zagrożenie dla naszego zdrowia. Wiele artykułów napisano już o szkodliwych substancjach, wydostających się do atmosfery i zanieczyszczających powietrze.

Jednym z najważniejszych wyzwań, które dzisiaj stoją przed każdym z nas, jest poprawa jakości powietrza. Do grupy zanieczyszczeń szkodliwych mierzonych w atmosferze należą przede wszystkim tlenki siarki, tlenki azotu, pyły zawieszone oraz wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (m.in. benzo(a)piren – B(a)P). W połączeniu z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz szczególnym położeniem geograficznym niektórych miast zanieczyszczenia te mogą wywoływać smog.

Chmury szkodliwych cząsteczek mogą powstawać w wyniku naturalnych procesów, takich jak erupcje wulkanów czy burze piaskowe, jednak to niestety głównie działalność człowieka powoduje wzrost emisji zanieczyszczeń do atmosfery, a tym samym pogarsza jakość powietrza.

Spółka Węglokoks Kraj, dbając o środowiskowy wymiar Społecznej Odpowiedzialności Biznesu i zrównoważony rozwój, prowadząc swą działalność nieustannie poszukuje nowych rozwiązań, uwzględniając przy tym ochronę środowiska i relacje z otoczeniem firmy.

W IV kwartale 2020 roku Węglokoks Kraj Sp. z o.o. jako pierwszy krajowy producent węgla wprowadziła na rynek niskoemisyjną mieszankę pod nazwą ekogroszek Szarlej, ze znaczkiem niebieski plus, zawierającą dodatek antysmogowy w postaci paliwa bezdymnego Błękitny Plus.

Błękitny Plus jest przetworzonym węglem kamiennym, który dzięki poddaniu go obróbce termicznej w specjalnych instalacjach jest produktem, który niemal nie zawiera substancji smogotwórczych.

Ekogroszek Szarlej został zbadany pod kątem emisyjności szkodliwych cząstek do atmosfery w niezależnym laboratorium Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu i uzyskał certyfikat, potwierdzający redukcję o ponad 50 proc. emisji substancji szkodliwych do atmosfery w stosunku do węgla spalanego bez dodatku niskoemisyjnego.

Podstawą mieszanki niskoemisyjnej Ekogroszek Szarlej jest polski ekogroszek o uziarnieniu 5-25 mm, o bardzo dobrych parametrach jakościowych, doskonale spalający się w piecach retortowych, a dodatek Błękitny Plus jest składnikiem dodanym dla naszego zdrowia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.