Edukacja: w Jaworznie wykształcą górników dla Taurona

fot: Kajetan Berezowski

- Dziś górnictwo boryka się przede wszystkim z brakiem kadr. Chcemy, żeby najlepsi podejmowali prace w naszych kopalniach - mówił Zdzisław Filip (na zdj. po prawej) po podpisaniu umowy

fot: Kajetan Berezowski

+5 Zobacz galerię

Galeria
(8 zdjęć)

W siedzibie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Katowicach podpisano w środę, 4 lipca, list intencyjny pomiędzy KSSE, spółką Tauron Wydobycie i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie o kształceniu młodzieży w zawodach górniczych.

Porozumienie przewiduje realizację pilotażowego, modelowego programu praktycznej nauki zawodu w ramach projektu "Kształcenie dualne – dobry start w zawodach branży górniczo-hutniczej". Program będzie obejmował klasę I i II czteroletniego technikum w zawodzie technik górnictwa podziemnego.

-Współpracujemy ze szkołami kształcącymi w kierunkach górniczych i szkołami wyższymi. Chcemy, żeby najlepsi podejmowali prace w naszych kopalniach. Luka pokoleniowa jest i trzeba są z tym problemem radzić. Dziś górnictwo boryka się przede wszystkim z brakiem kadr. Wierzę, że dzięki tej cennej inicjatywie będziemy mogli wypełnić nasze luki kadrowe – powiedział Zdzisław Filip, prezes spółki Tauron Wydobycie.

KSSE udostępni pracownikom Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie oraz spółce Tauron Wydobycie modelowy program praktycznej zawodu "technik górnictwa podziemnego" po zatwierdzeniu go przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przeprowadzenie pilotażu ma sprawdzić skuteczność tego rodzaju kształcenia.

- Górnictwo kojarzone jest zwykle z ciężkim i brudnym zajęciem. To nie jest prawda. Ten zawód też podlega przeobrażeniom. Wymaga dziś szerokich kompetencji i przygotowania technologicznego – dodała dr hab. Barbara Piontek, wiceprezes KSSE.

Podczas uroczystości podpisania listu obecni byli m.in.: Jan Chrząszcz, wicewojewoda śląski, Simona Smugowska, dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie, Jacek Szczotka, wicekurator oświaty oraz Andrzej Okoń, wiceprezes zarządu Tauron Wydobycie.

W galerii: uroczystość podpisania listu intencyjnego między spółką Tauron Wydobycie, KSSE oraz CKUiZ w Jaworznie, siedziba Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, Katowice, środa 4 lipca 2018 r. (zdjęcia Kajetan Berezowski - Trybuna Górnicza, portal netTG.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.