Edukacja: tu kształcą się przyszli górnicy

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Na zawodowy tok kształcenia decyduje się co roku ponad połowa gimnazjalistów

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W kopalni Wujek wchodzącej w struktury Polskiej Grupy Górniczej funkcjonuje Podziemny Ośrodek Szkolenia Zawodowego. Część wyrobisk i pomieszczeń na poziomie 370 m po zakończeniu robót górniczych zaadaptowano na jedyne takie w Polsce pole szkoleniowe – przypomina Polska Grupa Górnicza w opublikowanym w czwartek, 4 stycznia komunikacie.

Zorganizowano je z myślą o uczniach szkół górniczych, studentach uczelni wyższych i kursach kwalifikacyjnych. Pole szkoleniowe na poz. 370 m. znajduje się w polu niemetanowym, nie zagrożonym tąpaniami klasy A zagrożenia wybuchem pyłu węglowego. Występują tu korzystne parametry mikroklimatu dołowego. Brak jest dostępu do nieczynnych wyrobisk.

Pole szkoleniowe przeznaczone jest głównie do organizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych uczniów ponadgimnazjalnych szkół górniczych i studentów Politechniki Śląskiej, nad którymi Polska Grupa Górnicza pełnił patronat i posiada stosowne umowy o praktyczną naukę zawodu.

Studenci Politechniki Śląskiej w każdy piątek zjeżdżają do czynnego wyrobiska podziemnego i po podziale pracy na specjalnie utworzonych stanowiskach szkoleniowych pod okiem instruktora wykonują określone zadania, np.: wiercą otwory małośrednicowe, montują i demontują kolejkę podwieszaną, wzmacniają obudowy.

- Działanie ośrodka ma trojakie znaczenie. Po pierwsze dla ludzi, którzy zaczynają swój kontakt z kopalnią. Po drugie dzięki niemu nieco zmniejsza się zamieszanie, jakie zawsze powstaje przy wprowadzaniu w realia pracy nowych ludzi, którzy do tej pory jej nie wykonywali, a przynajmniej nie robili tego w specyficznych warunkach kopalni głębinowej – mówi Piotr Buffi kierownik działu adaptacji zawodowej KWK Wujek.

Studenci rotacyjnie przechodzą całą kopalnie, niezależnie od specjalizacji, od dyspozytorni głównej, metametrycznej, dokumentację, stacje sejsmoakustyczną i w zależności od specjalizacji kształcą się już w swoich tematach. Dzięki temu poznają całą kopalnie, zapoznają się ze stacją ratowniczą, z dołem, przodkiem, ścianą plus oczywiście polem szkoleniowym. Miejsca jest dosyć, by równolegle prowadzić różne zajęcia – poziom 370 to bowiem 3,8 km wyrobisk.

- Mieliśmy wcześniej już praktyki pod ziemią, ale te są zdecydowanie bardziej praktyczne, jest duży przekrój stanowisk. Można się dzięki temu dużo dowiedzieć. Jak miałem w wakacje praktyki to ciągle robiłem to samo, tutaj jest duże urozmaicenie - mówi Marcin Magiera student kierunku Górnictwo specjalizacji Budownictwo na Politechnice Śląskiej.

Pole szkoleniowe pozwala by studenci oraz nowi pracownicy mieli pierwszy kontakt z realiami kopalni, by uczyli się jej w warunkach bezpiecznych.

- Do tej pory na praktykach tylko się przyglądałam pracy innych. Tutaj dzięki temu, że mamy do dyspozycji pole szkoleniowe jest więcej możliwości, wykonujemy konkretne zadania – mówi Aleksandra Górniak studentka kierunku Górnictwo specjalizacji Budownictwo na Politechnice Śląskiej.

W 2013 r. Podziemny Ośrodek Szkolenia Zawodowego uzyskał od Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie status Ośrodka Egzaminacyjnego do przeprowadzania etapu praktycznego egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie górnik eksploatacji podziemnej – kwalifikacja M.11. Dotychczas w egzaminach zawodowych wzięło udział 730 uczniów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.