EC Żerań: mają zgodę na budowę gazociągu

fot: Wikipedia

EC Żerań – to druga co do wielkości, pod względem ilości wytwarzanego ciepła, po EC Siekierki, elektrociepłownia w Warszawie

fot: Wikipedia

Jest pozwolenie na budowę nowego gazociągu z Tłoczni w Rembelszczynie do elektrociepłowni na warszawskim Żeraniu - poinformował w poniedziałek (3 października) Gaz System. Nową magistralą popłynie gaz do bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Żerań.

Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o pozwoleniu na budowę gazociągu; inwestycja rozpocznie się w 2017 r. i będzie trwała około dwóch lat.

Nowym gazociągiem błękitne paliwo będzie przesyłane do powstającego bloku gazowo-parowego, który zastąpi węglowe kotły parowe na Żeraniu. 10-kilometrowy odcinek gazociągu o średnicy pół metra będzie biegł przez dwie gminy: Nieporęt i Białołęka, od tłoczni w Rembelszczyźnie przez Białołękę wzdłuż Kanału Żerańskiego do Elektrociepłowni Żerań.

Jak zapewnia Gaz System nowa magistrala została zaprojektowana w taki sposób, by nie tylko nie kolidowała z osiedlami mieszkalnymi, ale również - by w jak najmniejszym stopniu - ingerowała w środowisko naturalne. Ponieważ trzeba będzie jednak wyciąć wiele drzew, operator zapewnił, że w ich miejsce zostanie posadzonych ok. 5 tys. nowych; m.in. lip, klonów, jaworów, dębów oraz dzikich grusz i jabłoni na terenie Białołęki. W Nadleśnictwie Jabłonna zostanie zadrzewiony obszar 2,2 ha w ramach rekompensaty za ścięte krzewy.

Spółka planuje tez konsultacje społeczne w sprawie kształtu rewitalizacji terenu nad Kanałem Żerańskim.

Uruchomienie bloku parowo-gazowego w Elektrociepłowni Żerań, której właścicielem jest PGNiG Termika, ma nastąpić w 2019 r. Blok będzie zużywał ok. 0,6 mld m sześc gazu ziemnego rocznie dostarczanego gazociągiem z tłoczni w Rembelszczyźnie. Taka ilość pozwoli na produkcję 3 mln MWh energii elektrycznej, która wystarczy na zaspokojenie potrzeb 650 tys. mieszkań.

Termika zapewnia, że dzięki budowie nowego bloku nastąpi redukcja emisji o połowę pyłu, o 60 proc. dwutlenku siarki oraz o 30 proc. tlenków azotu. Dla mieszkańców okolicy przestawienie elektrociepłowni na paliwo gazowe będzie oznaczało również zmniejszenie uciążliwości związanych z transportem - rocznie liczba wagonów z węglem zmniejszy się o ok. 17 tys., zaś ciężarówek o ok. 4,5 tys.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.