Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 774.99 USD (+0.60%)

Srebro

78.10 USD (+1.41%)

Ropa naftowa

98.63 USD (-0.66%)

Gaz ziemny

2.71 USD (+0.71%)

Miedź

6.04 USD (+0.32%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 774.99 USD (+0.60%)

Srebro

78.10 USD (+1.41%)

Ropa naftowa

98.63 USD (-0.66%)

Gaz ziemny

2.71 USD (+0.71%)

Miedź

6.04 USD (+0.32%)

Węgiel kamienny

104.15 USD (+4.25%)

EBC: mocny kurs euro powodem do niepokoju

fot: ARC

578,1 mln euro trafi trafi do Polski z tzw. funduszy norweskich

fot: ARC

Europejski Bank Centralny ocenia, że mocny kurs euro w kontekście niskiej inflacji jest powodem do niepokoju - poinformował na konferencji prezes EBC Mario Draghi. Dodał, że Rada Prezesów EBC może podjąć działania w czerwcu, gdy pozna projekcję inflacji EBC.

- Dyskutowaliśmy o kursie walutowy. Nie jest on celem polityki, ale jest bardzo ważny dla stabilności cen i wzrostu. Umacnianie kursu walutowego w kontekście niskiej inflacji jest powodem do poważnego niepokoju - powiedział Draghi na konferencji prasowej.

Draghi poinformował, że EBC może podjąć działania w czerwcu, jeśli będzie taka potrzeba. Dodał, że Rada chce poznać czerwcową projekcję inflacji EBC.

- Jesteśmy zgodni, że prognozowana ścieżka inflacji nie jest satysfakcjonująca - powiedział prezes EBC.

Europejski Bank Centralny spodziewa się, że inflacja w strefie euro będzie niska przed wydłużony okres, po czym nastąpi jej stopniowy wzrost.

- Ostatnie dane pozostają spójne z naszymi oczekiwaniami wydłużonego okresu niskiej inflacji, po którym nastąpi stopniowy wzrost stóp HICP - mówił prezes EBC.

- Oczekiwania inflacyjne w strefie euro w średnim i długim terminie są nadal solidnie zakotwiczone, zgodnie z naszym celem utrzymania inflacji poniżej, ale w pobliżu poziomu 2 proc. - dodał.

Prezes EBC powtórzył słowa sprzed miesiąca, że Rada Prezesów EBC jest jednomyślna co do użycia w razie potrzeby niekonwencjonalnych narzędzi polityki pieniężnej w ramach swojego mandatu, by zaradzić nazbyt wydłużonemu okresowi niskiej inflacji.

Draghi ocenił, że wciąż przeważają ryzyka słabszego wzrostu gospodarczego. Jego zdaniem ryzyka dla inflacji są zrównoważone.

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła w czwartek podstawowe stopy procentowe bez zmian.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Import używanych aut z zagranicy słabnie, ale rośnie udział chińskich marek

Do Polski sprowadzono w pierwszym kwartale br. ponad 218 tys. aut osobowych i dostawczych, czyli o 9,2 proc. mniej niż rok wcześniej - poinformowali eksperci EFL. Udział chińskich marek w rejestracjach nowych pojazdów osobowych w marcu br. wzrósł do 11,7 proc.

Światowy Dzień Ziemi: wolontariusze KGHM zasadzili kolejne tysiące drzew przy Hucie Miedzi Głogów

Włączając się w obchody Światowego Dnia Ziemi, Wolontariusze KGHM ponownie spotkali się w okolicach Huty Miedzi Głogów, by posadzić około 4 tysiące drzew. Młode dęby i buki w przyszłości będą zaspokajać zapotrzebowanie tlenowe mieszkańców regionu oraz wspierać lokalną bioróżnorodność.

Węglokoks i Agencja Mienia Wojskowego chcą utworzyć wspólne przedsiębiorstwo na bazie Huty Częstochowa

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek ws. utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa na bazie Huty Częstochowa przez Węglokoks i Agencja Mienia Wojskowego - poinformowano na stronie UOKiK.