Dziś protest pocztowców przed siedzibą MAP

1576753374 samochody elektryczne we flocie poczty polskiej nissan e nv200 5

fot: Poczta Polska

Związek Zawodowy Pracowników Poczty w piątkowym stanowisku przekazał, że chce podwyżek wynagrodzeń dla pracowników spółki

fot: Poczta Polska

- Szanujemy partnerów społecznych; porozumienie z pracownikami jest dla nas niezwykle ważne - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin odnosząc się do zapowiedzi złożenia postulatów przez pocztowców w siedzibie MAP.

Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty (ZZPP) Sławomir Redmer powiedział w poniedziałek w radiu Zet, że jest przygotowana petycja pracowników Poczty, którą chcą złożyć w poniedziałek w siedzibie Ministerstwa Aktywów Państwowych, które sprawuje nadzór nad Pocztą Polską. Media informowały, że poniedziałek przed siedzibą MAP ma się odbyć protest pocztowców.

- Szanujemy partnerów społecznych. Oczywiście odbierzemy petycje. Porozumienie z pracownikami jest dla nas niezwykle ważne - napisał Sasin w poniedziałek na Twitterze.

Szef ZZPP tłumaczył w radiu Zet, że liczy na to, iż uda się pocztowcom agłośnić problem, bo Poczta Polska jak gdyby umiera po cichu. Pytany o to, czy będzie strajk ogólnopolski pocztowców, odparł, że zależy to od tego, w jaki sposób zakończą się spory zbiorowe.

Dopytywany o to, ile chcieliby zarabiać pracownicy Poczty Polskiej, szef ZZPP powiedział, że ponad 60 proc. pracowników zarabia 2 800 zł brutto. - Ja bym chciał, żeby przynajmniej po te 4 tys. pracownicy Poczty zarabiali - powiedział.

Przypomniał, że w sporze zbiorowym z pracodawcą żądanie płacowe sformułowane przez związkowców dotyczyło 400 zł brutto. Tylko, że my spór zbiorowy prowadzimy od 2019 r. - wskazał. Dodał, że w czasie pandemii - na prośbę pracodawcy - rozmowy zostały zawieszone.

Kondycja Poczty Polskiej się absolutnie nie poprawiła, jest coraz gorzej - podkreślił. Przypomniał, że w firmie były także zwolnienia grupowe. - Jest bardzo źle, jest za mało pracowników, za mało zarabiają, są sfrustrowani - powiedział Redmer.

Związek Zawodowy Pracowników Poczty w piątkowym stanowisku przekazał, że chce podwyżek wynagrodzeń dla pracowników spółki. Związkowcy postulują m.in. pilne dofinansowanie Poczty Polskiej zapewniające jej szybką i skuteczną modernizację.

12 października br. zarząd Poczty Polskiej zawarł porozumienie ws. podwyżek płac z Organizacją Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej, które zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. i dotyczy wszystkich pracowników objętych Zakładowym Układem Zbiorowym Pracy.

Poczta poinformowała wówczas, że w wyniku wypracowanego porozumienia pracownicy spółki otrzymają podwyżkę wynagrodzenia dwuetapowo: od 1 stycznia 2022 r. - 250 złotych brutto do wynagrodzenia zasadniczego, co realnie przełoży się na wzrost wynagrodzenia średnio o 338 złotych brutto w przeliczeniu na pełen etat; od 1 lipca kwota ta wzrośnie o 50 zł brutto do poziomu 300 zł brutto, co realnie przełoży się na wzrost wynagrodzenia średnio o 405 złotych brutto w przeliczeniu na pełen etat - podano w informacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.