Dziękuję związkowcom i pracownikom KW

fot: Maciej Dorosiński

- Można powiedzieć, że Polska Grupa Górnicza od 1 maja bieżącego roku stanie się faktem. Jest to nowa szansa dla górnictwa na Śląsku. Wspólnie ze stroną społeczną obroniliśmy 100 tys. miejsc pracy i sprawiliśmy, że śląski przemysł ponownie będzie liczył się w Polsce - powiedział po podpisaniu porozumienia minister energii Krzysztof Tchórzewski

fot: Maciej Dorosiński

Tuż po podpisaniu porozumienia ze związkami zawodowymi, które dało podstawę do utworzenia Polskiej Grupy Górniczej, minister energii Krzysztof Tchórzewski za pośrednictwem mediów podziękował związkowcom uczestniczącym w negocjacjach i pracownikom Kompanii Węglowej.

- Zakończyliśmy dwuipółmiesięczną pracę związaną z powołaniem Polskiej Grupy Górniczej. Zawarliśmy porozumienie z organizacjami związkowymi Kompanii Węglowej i właściwie wszystko jest gotowe do tego, żeby podpisać akt notarialny powołania PGG. To porozumienie w wersji przedstawianej na masówkach, z pewnymi uzupełnieniami stylistycznymi, zostało dzisiaj podpisane. We wtorek, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się podpisane dokumentów z udziałem inwestorów, banków kredytujących, strony społecznej i zarządu PGG - poinformował minister.

Krzysztof Tchórzewski podkreślił, że umowa ta ma gwarantować, by pieniądze wniesione przez inwestorów obejmujących udziały zostały wykorzystane do zrealizowania niezbędnych inwestycji i budowania podwalin przedsiębiorstwa. Dodał tez, że banki zadeklarują w niej, że spłata zobowiązań Kompanii może zostać zrealizowana w okresie nie krótszym niż siedem lat, licząc od dnia dzisiejszego.

- Można powiedzieć, że Polska Grupa Górnicza od 1 maja bieżącego roku stanie się faktem. Jest to nowa szansa dla górnictwa na Śląsku. Wspólnie ze stroną społeczną obroniliśmy 100 tys. miejsc pracy i sprawiliśmy, że śląski przemysł ponownie będzie liczył się w Polsce. Dziękuję za to wszystkim związkowcom i pracownikom Kompanii Węglowej, którzy zaakceptowali rozwiązanie, dające szansę rozwoju firmy. Chciałbym życzyć wszystkim, ale i sobie, żeby to przedsięwzięcie się powiodło, żebyśmy mogli spotkać się na najbliższej Barbórce i mieć poczucie, że zdecydowaliśmy dobrze - podkreślił.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.