Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.08 PLN (-2.84%)

KGHM Polska Miedź S.A.

352.00 PLN (+0.27%)

ORLEN S.A.

143.38 PLN (-0.43%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.70 PLN (-1.97%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.65 PLN (-0.12%)

Enea S.A.

21.50 PLN (-0.92%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-0.21%)

Złoto

4 706.30 USD (-0.34%)

Srebro

86.85 USD (-0.52%)

Ropa naftowa

106.30 USD (-1.07%)

Gaz ziemny

2.82 USD (-0.35%)

Miedź

6.65 USD (+0.21%)

Węgiel kamienny

114.30 USD (-1.47%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.08 PLN (-2.84%)

KGHM Polska Miedź S.A.

352.00 PLN (+0.27%)

ORLEN S.A.

143.38 PLN (-0.43%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.70 PLN (-1.97%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.65 PLN (-0.12%)

Enea S.A.

21.50 PLN (-0.92%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (-0.21%)

Złoto

4 706.30 USD (-0.34%)

Srebro

86.85 USD (-0.52%)

Ropa naftowa

106.30 USD (-1.07%)

Gaz ziemny

2.82 USD (-0.35%)

Miedź

6.65 USD (+0.21%)

Węgiel kamienny

114.30 USD (-1.47%)

Działania prezydenta Trumpa w celu zahamowanie rozwoju OZE przynoszą odwrotny skutek

1496351463 donald trump bialy dom

fot: The White House (screen)

- Porozumienie paryskie jest głęboko niesprawiedliwe dla Stanów Zjednoczonych - argumentował Donald Trump

fot: The White House (screen)

Ponad połowę nowej mocy zainstalowanej w Stanach Zjednoczonych w tym roku powinny stanowić duże elektrownie słoneczne, które mają dodać rekordowe 33,3 GW. Dodatkowo, planowane jest oddanie do użytku 18,3 GW magazynów energii, 7,8 GW elektrowni wiatrowych i 4,7 GW elektrowni gazowych. Wynika to z analizy amerykańskiej agencji rządowej Energy Information Administration.

Według danych opublikowanych przez amerykańską agencję rządową EIA, deweloperzy uruchomili 12 GW dużych elektrowni słonecznych w pierwszej połowie tego roku i planują dodać kolejne 21 GW w drugiej połowie roku. Jeśli powyższy plan zostanie zrealizowany, duże elektrownie słoneczne będą stanowić ponad połowę nowej mocy zainstalowanej w USA w br.

Silnego wzrostu oczekuje się również w obszarze magazynów energii, z których ponad 18 GW powinno zostać oddanych do użytku w USA w tym roku.

- Jeśli planowane na ten rok elektrownie słoneczne i magazyny energii w akumulatorach zostaną wdrożone, obie technologie odnotują najlepszy rok w historii. W obu przypadkach wzrost wynika głównie ze zmian zachodzących w Teksasie – poinformowała agencja EIA.

Agencja EIA stwierdziła również, że jeśli cała planowana na ten rok moc zainstalowana, wynosząca 64 GW, zostanie oddana do użytku, będzie to również rok rekordowy pod względem łącznej liczby nowo oddanych mocy. Był to 2002 r., kiedy oddano do użytku 58 GW nowej mocy zainstalowanej, z czego 57 GW stanowiły elektrownie gazowe.

Powyższe dane pokazują, że działania prezydenta Donalda Trumpa mające na celu zahamowanie rozwoju odnawialnych źródeł energii przynoszą na razie odwrotny skutek. Sytuacja ta prawdopodobnie ulegnie jednak zmianie w nadchodzących latach. Na przykład analitycy Bloomberga (BNEF) obniżyli swoje prognozy dotyczące przyrostu mocy w energetyce wiatrowej, słonecznej i akumulatorach w latach 2025–2030 o prawie jedną czwartą w odpowiedzi na "Wielkie piękne prawo". To potoczna nazwa ustawy budżetowej One Big Beautiful Bill Act, która przeszła przez amerykański Senat i Izbę Reprezentantów w lipcu 2025 r.

Oczekuje się, że sektor wiatrowy ucierpi najbardziej, a analitycy Bloomberga obniżyli prognozy dotyczące nowych mocy w latach 2025–2030 o połowę w porównaniu z prognozami na pierwszą połowę tego roku. BNEF przewiduje spadek produkcji energii słonecznej o 23 proc., a magazynowania energii o 7 proc. Ogólnie rzecz biorąc, nowa moc w tych źródłach w tym okresie ma osiągnąć 395 GW, co stanowi spadek o 23 proc. w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie 512 GW.

Analiza BNEF pokazuje, że deweloperzy projektów mają bardzo mało czasu na skorzystanie z ulg podatkowych. BNEF twierdzi, że budowa musi rozpocząć się przed końcem tego roku. Wczesne rozpoczęcie budowy może również uchronić deweloperów przed skutkami innych nadchodzących działań mających na celu uniemożliwienie deweloperom energii słonecznej i wiatrowej dostępu do wsparcia.

„Jednak pośpiech w rozpoczęciu budowy zmusza deweloperów do podejmowania ryzyka związanego z zawieraniem umów na dostawy, przyłączami do sieci, uzyskiwaniem pozwoleń i alokacją kapitału. Większość deweloperów średniej wielkości z ograniczoną tolerancją ryzyka może nie być skłonna zaakceptować tego ryzyka”– dodał BNEF.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Śląskie Morze kończy 70 lat. Poznaj historię jednego z największych sztucznych zbiorników w Polsce

Zapora wodna w Goczałkowicach kończy w lipcu 70 lat. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z faktu, że jest jednym z największych sztucznych rezerwuarów wodnych w Polsce. Zbiornik był tworzony przede wszystkim jako wodociągowy, a także w celach ochrony przeciwpowodziowej. Dziś doskonale służy również gospodarce rybackiej, a ponadto pełni funkcję rekreacyjną. 

Gaz-System uruchomił nowy program wsparcia ochotniczych straży pożarnych

Gaz-System uruchomił nowy program wsparcia dla jednostek ochotniczej straży pożarnej działających na terenach strategicznych inwestycji energetycznych - podała spółka. Łączna wartość dostępnego dofinansowania to 1,5 mln zł.

Apartamenty inwestycyjne – na co zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości

Myślisz o bezpiecznym ulokowaniu nadwyżek finansowych, które pozwoli Ci budować portfel aktywów na długie lata. Wybór odpowiedniego lokalu wymaga jednak chłodnej kalkulacji oraz głębokiej analizy dostępnych na rynku ofert deweloperskich. Dobrze przemyślany zakup nieruchomości potrafi przynieść ogromną satysfakcję i poczucie stabilizacji, jeśli tylko podejdziesz do całego procesu z odpowiednią wiedzą. Skupienie się na detalach technicznych oraz prawnych pozwoli ci uniknąć niepotrzebnego stresu w przyszłości.

W kwietniu więcej pasażerów na Lotnisku Katowice mimo sytuacji na Bliskim Wschodzie

Na Lotnisku Katowice w kwietniu 2026 r. obsłużono więcej pasażerów niż przed rokiem. Wzrost odnotowano w ruchu regularnym. Spadek, związany z sytuacją geopolityczną na Bliskim Wschodzie, odnotowano w ruchu czarterowym - wynika z poniedziałkowego komunikatu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego.