Działa Mobilne Laboratorium KGHM do oceny zanieczyszczeń środowiska

fot: KGHM

Hutę Miedzi Głogów tworzą dwie linie technologiczne – HM Głogów I i HM Głogów II

fot: KGHM

Mobilne laboratorium do oceny zanieczyszczeń powietrza, wód i gleby działa w należącym do Grupy Kapitałowej KGHM Centrum Badań Jakości. Wyposażone w sprzęt diagnostyczny auto zintegrowano z dronem, który w wypadku zagrożenia bezpiecznie pobierze próbki powietrza z terenów zanieczyszczonych.

Auto zostało wyposażone w wysokospecjalistyczne urządzenia, w tym m.in. zestaw dronowy z kamerą wysokiej rozdzielczości oraz innowacyjnym systemem badania zanieczyszczeń powietrza, przenośny chromatograf gazowy, spektrometr oraz skaner gleby.

Jak podkreślono w przesłanym w czwartek PAP komunikacie, "Mobilne Laboratorium Środowiskowe to jedyne tego typu rozwiązanie na Dolnym Śląsku". Sprzęt będący na wyposażeniu należącego do Grupy Kapitałowej KGHM Centrum Badań Jakości będzie służył do badania jakości powietrza, wód czy badaniu gleby.

Specjalistyczny pojazd ma również służyć do inspekcji obiektów, do których dostęp jest utrudniony lub niebezpieczny. Mobilne laboratorium może służyć m.in. do dokumentowania szkód górniczych w obiektach przemysłowych czy inwentaryzacji hałd wydobytej rudy miedzi. "Drony pozwolą na przestrzenne modelowanie budynków i obiektów w technologii 3D" - podano.

Prezes Centrum Badań Jakość Wacław Szetelnicki wskazał, że mobilne laboratorium może być wykorzystywane nie tylko przez KGHM.

- W Centrum zajmujemy się także badaniem wód powierzchniowych czy basenowych. Dzięki mobilnemu laboratorium możemy wykorzystywać przenośne urządzenia do choćby monitorowania czy wykrywania ubocznych produktów chlorowania wody albo oceny jakości powietrza oraz analizy odpadów paleniskowych w gospodarstwach domowych - powiedział Szetelnicki cytowany w komunikacie KGHM.

Prezes KGHM Marcin Chludziński podkreślił, że strategia miedziowej spółki "opiera się między innymi na stałym monitoringu trendów i elastycznym działaniu". "KGHM wdraża innowacyjne rozwiązania, także po to, żeby reagować szybko i podejmować optymalne decyzje. Na bazie naszych doświadczeń badawczych i rozwojowych tworzymy projekty, które służą nam i mieszkańcom całego regionu" - dodał Chludziński.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.