Dwie wieże szybów kopalni Julian do likwidacji. Trzecia ocaleje

fot: Tomasz Rzeczycki

Do wyburzenia przeznaczono wieże szybów Julian II oraz Julian IV

fot: Tomasz Rzeczycki

Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu ogłosiła przetarg na likwidację dwóch wież szybowych dawnej KWK Julian w Piekarach Śląskich. W krajobrazie miasta ma natomiast pozostać wieża szybu Julian I. Władze miejskie są zainteresowane jej przejęciem.

- Na chwilę obecną uzgodnione z SRK jest jedynie przekazanie nieodpłatne szybu KWK Julian I. Wystąpiliśmy także o przejęciem dodatkowych terenów nieodpłatnie na podstawie art 23, ust. 1 z dnia 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego, na cele związane z  realizacją urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych. Czekamy na odpowiedź ze strony SRK - informuje Wojciech Maćkowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Piekary Śląskie.

Na razie jednak nie doszło do formalnego podpisania umowy o przekazaniu terenów przez SRK na rzecz miasta.

- UM Piekary Śląskie jest zainteresowany przejęciem wieży szybowej szybu Julian I. W tym zakresie była i jest prowadzona nadal korespondencja dotycząca obiektów i działek, które mogłyby być przekazane UM Piekary Śląskie, po zakończeniu likwidacji oddziału - potwierdza Wojciech Jaros, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

W Biuletynie Informacji Publicznej SRK ogłoszone postępowanie przetargowe dotyczy wyłącznie likwidacji wież szybowych szybów Julian II i Julian IV. Wieża wyciągowa szybu Julian II usytuowana jest na działce nr 2865/81. Jej całkowita wysokość wynosi 32,6 m. To obiekt o konstrukcji stalowej, posiadający stalowe podesty i schody, a fundamenty w postaci bloków żelbetowych. Wieża szybu Julian II składa się z 6 poziomów. Pierwszy z nich znajduje się w budynku nadszybia, a drugi na jego dachu. Kolejne poziomy dostępne są za pomocą schodów prowadzących na dach budynku nadszybia, a potem schodami na samej wieży.

Do likwidacji przeznaczona zostanie także stalowa wieża wyciągowa szybu Julian IV. Obiekt wykonany został w konstrukcji stalowej. Stanowi ona obiekt podstawowy KWK Piekary I. Trzon wieży mieści się wewnątrz budynku nadszybia Szyb IV. Wieża szybu IV jest wyższa od wieży szybu II, sięgając wysokości 45,55 m.

Oferty w przetargu przyjmowane są do 22 czerwca 2022 r. Wyburzenie ma nastąpić jeszcze w tym roku. Wykonawca będzie też musiał zabezpieczyć szyb Julian II przed wpadnięciem do niego przedmiotów, materiałów porozbiórkowych oraz pracowników.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.