Dwie oferty na odwiert w Grodźcu w poszukiwaniu złóż geotermalnych

1673507656 grodziec google maps

fot: google.maps

Z analiz, którymi dysponuje samorząd Jasienicy, wynika, że na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o największym potencjale wykorzystania gospodarczego

fot: google.maps

Dwie oferty wpłynęły na przetarg, w którym gmina Jasienica, sąsiadująca z Bielskiem-Białą, chce wyłonić wykonawcę odwiertu w Grodźcu. Samorząd poszukuje złóż geotermalnych - dowiedziała się PAP w jasienickim urzędzie gminy. Prace mają zostać wykonane do 2024 r.

Na odwiert w Grodźcu władze gminy pozyskały blisko 15 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zakładano, że ta kwota w całości pokryje wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Jasienica GT-1.

Samorząd poinformował, że oferta firmy z Warszawy opiewa na 17,78 mln zł, a spółki z Piły na 19,57 mln zł. Propozycje zostaną poddane analizie.

Urząd gminy poinformował, że firma, z którą zawarta zostanie umowa, będzie miała za zadanie wykonać otwór poszukiwawczo-rozpoznawczy wód termalnych o głębokości blisko 2 km. Ma też m.in. opracować dokumentację hydrogeologiczną. Komplet badań i analiz pozwoli gminie rozpocząć starania o zatwierdzenie zasobów wód termalnych i umożliwi wystąpienie o koncesję na ich eksploatację.

Z analiz, którymi dysponuje samorząd Jasienicy, wynika, że na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o największym potencjale wykorzystania gospodarczego. Jego temperatura może wynosić między 70 i 90 st. C.

Według wójta Jasienicy Janusza Pierzyny, geotermia to jeden z elementów stworzenia w Grodźcu kompleksu o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym w ramach projektu Jasienicki Kurort Zamkowy.

Pomysł kurortu powstał w 2017 r. i został wpisany do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Jego sercem ma się stać zamek w Grodźcu. Należy on obecnie do prywatnego przedsiębiorcy, który go odrestaurował.

Na terenie około 50 ha wokół zamku powstać ma m.in. muzeum, centrum konferencyjne i edukacyjne z zapleczem hotelowym, ośrodek spa, oranżeria oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktura sportowa, w tym ścieżki rowerowe i konne, trasy narciarskie i baseny. Powstać ma dom dla weteranów. Ciepłe źródła mają też zostać wykorzystane do ogrzewania domów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.