Drogi: Od 1 marca droższy przejazd autostradą A4

fot: ARC

Zamiar podwyżki spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) ogłosiła w styczniu

fot: ARC

Od 1 marca stawka za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków wzrośnie o 1 zł na każdej bramce i wyniesie 18 zł za cały odcinek. Propozycję zarządcy drogi zaakceptowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Zamiar podwyżki spółka Stalexport Autostrada Małopolska (SAM) ogłosiła w styczniu. W środę przedstawiciele firmy potwierdzili, że propozycja spółki uzyskała formalną akceptację dyrektora GDDKiA.

Po wprowadzeniu nowych stawek kierowcy aut osobowych oraz motocykliści zapłacą na każdym placu poboru opłat 9 zł zamiast obowiązującej jeszcze przez dwa tygodnie stawki w wysokości 8 zł.

Kierowcy samochodów osobowych i motocykli, którzy do końca lutego kupią abonamenty uprawniające do zniżki, będą mogli na ich podstawie korzystać z autostrady do końca przyszłego roku po stawce niższej niż obecna, bo za 7,60 zł.

Opłaty za przejazd odcinkiem A4 Katowice-Kraków pojazdami innych kategorii niż auta osobowe i motocykle pozostaną niezmienione i nadal będą wynosić odpowiednio 15 zł i 24,50 zł na każdym placu poboru opłat dla większych aut dostawczych, autobusów i ciężarówek.

Od 1 marca wraz ze zmianą stawki dla aut osobowych zmieni się też opłata abonamentowa, która wyniesie 427,50 zł brutto za jeden bloczek. Do końca lutego bloczki uprawniające do 50 przejazdów dostępne będą w dotychczasowej cenie - 380 zł brutto. Wszystkie abonamenty kupione w tym roku będą ważne do końca grudnia 2013 r.

- To głównie propozycja dla często podróżujących autostradą. Zainteresowanych prosimy o przemyślany zakup abonamentów, w ilości pozwalającej (na - PAP) ich całkowite wykorzystanie do końca 2013 r. - zaznaczył w środę 15 lutego rzecznik SAM Rafał Czechowski.

Stawka za przejazd ok. 60-kilometrowym odcinkiem nie była zmieniana od ponad dwóch lat. Poprzednio cena wzrosła w grudniu 2009 r. Przedstawiciele SAM podkreślają, że przed rokiem firma - jako jedyny zarządca płatnej drogi w Polsce - nie podniosła opłat, mimo wprowadzenia wyższej stawki VAT.

Płatnym, 61-kilometrowym odcinkiem A4 między Katowicami a Krakowem średnio jeździ ok. 30 tys. aut na dobę. W szczycie, przypadającym w długie weekendy czy wakacje, jest to powyżej 40 tys. samochodów na dobę. Obecnie za przejazd całym odcinkiem kierowcy aut osobowych płacą 16 zł.

Zarządzająca trasą spółka SAM należy do giełdowej firmy Stalexport Autostrady S.A.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.