Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

33.11 PLN (-1.87%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.20 PLN (+1.86%)

ORLEN S.A.

131.46 PLN (-1.16%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (-1.77%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.32 PLN (-1.71%)

Enea S.A.

24.26 PLN (-1.46%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.05 PLN (-2.07%)

Złoto

4 755.92 USD (+1.13%)

Srebro

74.63 USD (-1.20%)

Ropa naftowa

102.45 USD (-1.11%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.28%)

Miedź

5.65 USD (-0.12%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

33.11 PLN (-1.87%)

KGHM Polska Miedź S.A.

284.20 PLN (+1.86%)

ORLEN S.A.

131.46 PLN (-1.16%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.55 PLN (-1.77%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.32 PLN (-1.71%)

Enea S.A.

24.26 PLN (-1.46%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

33.05 PLN (-2.07%)

Złoto

4 755.92 USD (+1.13%)

Srebro

74.63 USD (-1.20%)

Ropa naftowa

102.45 USD (-1.11%)

Gaz ziemny

2.87 USD (-0.28%)

Miedź

5.65 USD (-0.12%)

Węgiel kamienny

127.90 USD (-1.24%)

Droga Stu Zakrętów zamknięta w rejonie kopalni piaskowca

fot: Tomasz Rzeczycki

Wyłączony z ruchu fragment Drogi Stu Zakrętów pomiędzy kamieniołomem a Radkowem

fot: Tomasz Rzeczycki

Najwcześniej wiosną lub latem 2024 r. otwarta dla ruchu ma być Droga Stu Zakrętów w Górach Stołowych. Choć do tego czasu przejazd nią na odcinku Radków - Karłów nie jest dozwolony, to dojazd do kopalnia piaskowca znajdującej się na tym odcinku pozostaje możliwy.

Droga wojewódzka nr 387 (Ścinawka Średnia - Radków - Karłów - Kudowa Zdrój) to jedna z najbardziej malowniczych szos w Polsce. Jej górski odcinek między Radkowem a Kudową-Zdrojem znany pod historyczną nazwą Droga Stu Zakrętów, był przejezdny do 23 lutego 2023 r. Wówczas to na niewielkim łuku znajdującym się pomiędzy kamieniołomem piaskowca a tak zwanym Stroczym Zakrętem zawalił się mur oporowy, podtrzymujący jezdnię. Nastąpił niewielki obryw na długości około 45 m, jednak ciągłość szosy nie została przerwana. Mimo tego Dolnośląska Służba Dróg i Kolei zamknęła szosę na odcinku pomiędzy Radkowem a położonym w sercu Gór Stołowych Karłowem.

Jak ocenia dr hab. Jacek Potocki, geograf i znawca Sudetów, to nie materiały wybuchowe stosowane w kamieniołomie mogły być przyczyną zapadnięcia się muru oporowego, lecz czynniki atmosferyczne i upływa czasu.

- Przypuszczam, że większe znaczenie miała spływająca woda i zużycie. Droga była budowana w dziewiętnastym wieku. Przyroda robi swoje - mówi Jacek Potocki.

Chociaż mieszkańcy i turyści nie mogą przejeżdżać szosą z Karłowa do Radkowa, to dojazd od strony Radkowa do kamieniołomu jest możliwy, gdyż uszkodzenie szosy nastąpiło powyżej wjazdu na teren kopalni. W warunkach przetargu, ogłoszonego przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei zapisano, że wykonawca ma naprawić uszkodzony fragment szosy w ciągu dziesięciu miesięcy. Ustalono, że droga pozostanie na ten czas zamknięta. Nie będzie nawet ruchu wahadłowego.

Nasuwa się więc pytanie. Skoro droga ma być tak długi czas zamknięta, to może w tym czasie dokonać kapitalnego remontu pozostałych murów oporowych, a nie czekać na kolejne uszkodzenie?

Zbudowana w latach 1867-1879 Droga Stu Zakrętów swą nazwę zawdzięcza niezwykle krętemu przebiegowi. Trasa stanowi główną arterię dojazdową do Parku Narodowego Gór Stołowych i jedyną możliwość dojazdu do kamieniołomu Radków. W przeszłości droga wykorzystywana była niekiedy do organizacji imprez sportowych. Przykładowo 13 maja 2001 r. przebiegała nią trasa trzynastego etapu kolarskiego Wyścigu Pokoju z Kluczborka do Kudowy-Zdroju.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na przygotowanie Wielkanocy statystyczny Polak wyda 527 zł

Na organizację nadchodzących świąt wielkanocnych co czwarty Polak przeznaczy więcej pieniędzy niż rok temu; największym wydatkiem będą mięsa i wędliny, jajka, nabiał, warzywa i owoce - wynika z badania BIG InfoMonitor. Jedna osoba wyda przeciętnie 527 zł.

Świąteczne przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem

W zbliżającym się okresie świąt Wielkiej Nocy bankowe systemy rozliczeniowe będą funkcjonować w niestandardowych godzinach. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem lub skorzystać z przelewów natychmiastowych - przypomniała we wtorek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Budowali ekspresówkę, pojawił się metan. Z pomocą przyszli eksperci od górnictwa

Tuneling to młodszy kuzyn górnictwa. Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa zajmują się i tą dziedziną wiedzy.

Polska musi być państwem najbardziej przyjaznym dla nowych technologii

Polska musi być państwem najbardziej przyjaznym dla nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji; równocześnie należy wyprzedzać czas, tak, aby chronić ludzi przed jej negatywnymi konsekwencjami - podkreślił we wtorek przed posiedzeniem rządu premier Donald Tusk.